Stambuł – na styku kontynentów 8 dni – Biuro Podróży Adria

Biuro Podróży ADRIA

Jesteśmy na rynku od 2001 roku.
Sprawdź nasze najnowsze oferty

Zobacz

W ofercie:

Bilety autokarowe

Bilety lotnicze

Bilety promowe

Ubezpieczenia turystyczne

Wczasy

Wycieczki

Obozy, kolonie

Stambuł – na styku kontynentów 8 dni

28 cze - 06 lip 2023 (różne terminy)
od 4305 zł/os.

Terminy:

31 maj – 07 cze 2023

07 – 14 cze 2023

14 – 22 cze 2023

21 – 29 cze 2023

28 cze – 06 lip 2023

05 – 13 lip 2023

19 – 27 lip 2023

02 – 10 sie 2023

16 – 24 sie 2023

30 sie – 07 wrz 2023

13 – 21 wrz 2023

27 wrz – 04 paź 2023

Program:

przelot do Grecji • 8 lub 15 dni – możliwość przedłużenia o pobyt na greckiej wyspie Lesbos• Stambuł • kompleks pałacowy Topkapi • Hagia Sophia • Błękitny Meczet • Hipodrom • Cysterny Yerebatan • bazar Kapali Carsi • tureckie specjały – kawa, kumpir i fajka wodna

 

Galeria

 

Dzień 1
Zbiórka przy stanowiskach odpraw na 2 godz. przed wylotem samolotu na poszczególnych lotniskach. Wylot na Lesbos. Po przylocie spotkanie z pilotem oraz przeprawa promowa do Turcji i przejazd autokarem na nocleg. (Trasa ok. 100 km).

Dzień 2
Po śniadaniu wyjazd w kierunku Stambułu oraz zwiedzanie miasta. Rozpoczniemy od meczetu Sułtana Eyup, jeden z najważniejszych dla muzułmanów meczetów w Stambule z racji spoczywającego tu Abu Ayyuba al-Ansariego, przyjaciela Proroka Mahometa. Następnie wjedziemy na wzgórze Pierre Loti, gdzie przy szklance kawy po turecku będziemy podziwiać przepiękną panoramę miasta. (Trasa ok. 300 km).

Dzień 3
Po śniadaniu zwiedzanie rozpoczniemy od placu Beyazita, na którym znajduje się Meczet Beyazita, nazywany także „Meczetem Gołębim”. Najprawdopodobniej powstał on w XVI w. i jest przykładem klasycznej architektury osmańskiej. W skład kompleksu wchodzą także inne budowle: kuchnia, dwa mauzolea, szkoła koraniczna, łaźnie, dom pielgrzymów oraz karawanseraj. Następnie zobaczymy Wieżę Beyazita – 85-metrową, marmurową budowlę wzniesioną na plecenie sułtana Mahmuda II do wypatrywania pożarów. Cztery piętra wieży noszą nazwy: Straż, Sygnał, Kosz i Sztandar. Będziemy podziwiać także budynek Uniwersytetu Stambulskiego, jednego z najstarszych ośrodków naukowych nie tylko na Bliskim Wschodzie ale także na świecie. Kolejno przejdziemy do drugiego co do wielkości meczetu w mieście – Meczetu Suleymaniye z XVI w., będącego arcydziełem architektury osmańskiej. Jego twórcą był wybitny na skalę światową turecki budowniczy Sinan (nadworny architekt 5-ciu sułtanów). Następnie czas wolny w „największym centrum handlowym Stambułu” – Krytym Bazarze (Kapali Carsi), który posiada 64 ulice, ponad 4000 sklepów i 22 wejścia. Kolejno zaprosimy Państwa na zwiedzanie dzielnicy Ortakoy, gdzie zobaczymy przepiękny Wielki Meczet Imperialny, zbudowany z białego kamienia w stylu neobarokowym. Czas wolny w Ortakoy, w trakcie którego polecamy spróbowanie tureckich specjałów, np.: kumpir, czyli pieczonych ziemniaków w skórce z różnymi dodatkami. Zobaczymy także most Galata, który przecina Złoty Róg, a z mostu 63-metrową wieżę o tej samej nazwie. Wieża Galata została zbudowana w 1384 r. jako część fortyfikacji ówczesnej kolonii Genui i była jej najważniejszym punktem. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 4
Po śniadaniu zwiedzimy Pałacu Dolmabahce, zbudowany w XIX w. przez sułtana Abdulmecida I. Pałac miał za zadanie złożyć świadectwo ciągłej potęgi Imperium Osmańskiego, został zaprojektowany i zbudowany w stylu zachodnioeuropejskim, a jako wzorce posłużyły francuski Luwr i angielski Pałac Buckingham. Następnie przeprawa promowa na część azjatycką miasta – Stambuł jest bowiem jedynym miastem na świecie położonym na dwóch kontynentach. Dotrzemy do dzielnicy Uskudar, która w starożytności nazywana była „złotym miastem” i pełniła rolę cmentarza miejskiego. Z wybrzeża zobaczymy znajdującą się na wyspie wieżę Kizkulesi (Wieżę Panny lub Wieżę Leandra), z którą wiąże się tajemnicza legenda. Zobaczymy najbardziej znany w Uskudar meczet Mihrimah Sultan, wybudowany na zlecenie ukochanej córki Sulejmana Wspaniałego i Roksolany – Mihrimah. Następnie udamy się do letniego pałacyku Kucuksu, położonego nad Bosforem. Na stronę europejską wrócimy przez Most Bosforski łączący brzeg europejski z azjatyckim. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 5
Po śniadaniu zwiedzanie zabytkowej dzielnicy Sultanahmet, nazywanej często „sercem Stambułu”. Rozpoczniemy od Hipodromu, który mógł pomieścić 100 tys. widzów i gdzie odbywały się wyścigi kwadryg oraz antyczne przedstawienia. Po pierwotnym Hipodromie pozostały dzisiaj: kolumna Konstantyna, kolumna Wężowa i egipski obelisk. Następnie zobaczymy Błękitny Meczet. Kolejnym punktem zwiedzania będzie Hagia Sophia – bizantyjski kościół ufundowany przez cesarza Justyniana I Wielkiego. Zwiedzimy także kompleks pałacowy Topkapi, który od XV do XIX w. był siedzibą sułtanów. Niewątpliwie największe bogactwo kryje w sobie tutejszy skarbiec, wypełniony osmańskimi klejnotami i szlachetnymi metalami, a ciekawość wzbudzają liczne sale haremu, w których przebywało blisko 5 tys. osób i które również zwiedzimy. Kolejnym punktem programu będzie Cysterna Bazylikowa, która powstała za czasów panowania cesarza Justyniana i miała doprowadzać wodę do pałacu cesarza na wypadek wojny. Tego dnia okazja do zapoznania się z tradycją tkania tureckich dywanów – możliwość zakupu. Powrót do hotelu i obiadokolacja.

Dzień 6
Po śniadaniu zwiedzimy Kościół św. Zbawiciela na Chorze – znany w Stambule jako meczet Kariye. Jego wspaniałe mozaiki i freski przedstawiające Matkę Boską i Chrystusa stanowią jedne z najwspanialszych przykładów sztuki bizantyjskiej na świecie. Zobaczymy także historyczny budynek stacji Sirkeci – ostatniego przystanku Orient Expresu, kursującego z przerwami pomiędzy Paryżem, a Stambułem w latach 1883-1977 r. Czas wolny na zakupy. Powrót do hotelu na obiadokolację. Następnie zapraszamy na wyjście do centrum, na pożegnanie ze Stambułem i zapalenie fajki wodnej. Powrót do hotelu na nocleg.

Dzień 7
Po śniadaniu udamy się na niezwykły rejs po Bosforze. Następnie przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg. (Trasa ok. 400 km).

Dzień 8
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu, przeprawa promowa na Lesbos. Następnie transfer na lotnisko i powrót do Polski.

Uwagi do programu
Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.

Cena podstawowa obejmuje: przelot samolotem czarterowym, opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (7 rozpoczętych dób hotelowych), transfery autokarem lub busem, wyżywienie: podczas części objazdowej – śniadania i obiadokolacje, program turystyczny j.w., opiekę polskiego pilota i rezydenta podczas pobytu, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, Assistance i bagaż).

Cena podstawowa nie obejmuje: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, napiwków, usług lokalnego przewodnika, opłat rezerwacyjnych do zwiedzanych obiektów, zestawu słuchawkowego Tour Guide. Orientacyjny koszt uczestnictwa w programie ok. 180 EUR (płatny pilotowi jako pakiet), nie obejmuje dodatkowych posiłków i napoi, innych wydatków osobistych oraz wizy tureckiej. UWAGA! Cena nie obejmuje lokalnego podatku turystycznego w wysokości ok. 4 EUR/pokój/dzień (pobierany jedynie w hotelu w Grecji). Podatek jest płatny bezpośrednio w recepcji, przed zakwaterowaniem Klientów w hotelu.

Uwaga! Powyższe ceny wiz oraz wysokość opłat za pakiet uczestnictwa w programie podane zostały na dzień 31.08.2018 r. i mogą ulec zmianie.

Fakultatywnie:

WIRUJĄCY DERWISZE
Spotkanie z mistycznymi wirującymi Derwiszami, kultywującymi tradycję sufickiego bractwa sięgającego początkami XI w. Mewlewici będący naśladowcami Mevlany Rumiego, który rozpowszechnił idee sufizmu i wzbogacił je o taniec zwany Semą uzyskali  od XII w duże znaczenie na terenie imperiów Seldżuckiego i Osmańskiego aby następnie odejść w cieniu zakazów i ograniczeń jakie na nich spadły wraz z nastaniem Republiki. Z natury sekretne praktyki można obejrzeć podczas nielicznych ceremonii będących pokazem duchowej podróży istoty ludzkiej oraz jej wznoszenia się za pośrednictwem miłości ku Doskonałości.
Uwaga: Ze względu na religijny charakter w czasie ceremonii nie wolno fotografować ani filmować.
Cena: ok. 17 Euro/os
STAMBUŁ NOCĄ
Stambuł pod osłoną nocy to zupełnie inne miasto. Oświetlone arterie, mosty, strzeliste minarety przenoszą w inny, baśniowy świat.  Przejazd przez nocne miasto do placu Taksim będącego centrum nocnego życia Stambułu.
Cena ok. 13 Euro/os
ŁAŹNIE TURECKIE – HAMMAM
Turecka łaźnia parowa – towarzyszyła dawniej Turkom o wiele częściej, niż ma to miejsce współcześnie. Hammam będący bezpośrednim następcą łaźni rzymskiej, z domieszką tradycji wschodu przetrwał w oryginalnej symbiozie po współczesność, na dodatek niezmiennie od setek lat. Pobyt w tureckiej łaźni to doprawdy niezapomniane przeżycie, jedyne w swoim rodzaju.
Cena ok. 39 Euro/os

Realizacja: eurostarsystem.eu