Rumunia, Mołdawia – na styku kultur- 10 dni – Biuro Podróży Adria

Biuro Podróży ADRIA

Jesteśmy na rynku od 2001 roku.
Sprawdź nasze najnowsze oferty

Zobacz

W ofercie:

Bilety autokarowe

Bilety lotnicze

Bilety promowe

Ubezpieczenia turystyczne

Wczasy

Wycieczki

Obozy, kolonie

Rumunia, Mołdawia – na styku kultur- 10 dni

29 cze - 08 lip 2024 (różne terminy0
od 2241 zł/os.

Eger – „Bycza Krew” • „Wesoły Cmentarz” i Maramuresz • Voronet – ”malowane klasztory Bukowiny” • Jassy – stolica historycznej Mołdawii • Kiszyniów i winne piwnice Mołdawii • Kluż Napoca – stolica Transylwanii • Oradea – centrum żyznej doliny Kriszany • dzień relaksu w słynnym kąpielisku Hajduszoboszlo

http://images.rainbowtours.pl/zdjecia/hotele/glob/848/h_glob_848_9428.jpg
 

Terminy:

 

 

http://images.rainbowtours.pl/zdjecia/hotele/glob/848/h_glob_848_9428.jpg

Terminy:

 

 

http://images.rainbowtours.pl/zdjecia/hotele/glob/848/h_glob_848_9428.jpg

Dzień 1
Wyjazd z Polski według rozkładu. Po drodze krótkie postoje. Jadąc przez Słowację odwiedzimy Lewoczę, miasteczko, którego historyczne centrum od 2009 r. znajduje się na liście UNESCO. Zobaczymy tam najwyższy drewniany ołtarz gotycki na świecie oraz rozległy rynek zbudowany na planie prostokąta, gdzie znajduje się kościół pw. św. Jakuba z XIV w. należący do najcenniejszych budowli sakralnych na Słowacji. Przyjazd w okolice Miszkolca w późnych godzinach wieczornych. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg (w tym dniu nie ma kolacji w hotelu – dotyczy klientów, którzy dopłacili do tej opcji). (Trasa ok. 490 km – Katowice-Miszkolc).

 

Dzień 2
Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do zamku Diosgyor „*”, który zaliczany jest do najważniejszych węgierskich zabytków i zwany jest „zamkiem królowych”. Stworzył go jako gotycki, zamkowy pałac król Węgier i Polski Ludwik Węgierski i służył mu w XIV w. jako rezydencja, która po jego śmierci stała się własnością węgierskich królowych. Dalej droga poprowadzi nas do miasta Eger – słynącego z produkcji znanego u nas Egri Bikaver – Bycza Krew. Podczas spaceru zobaczymy m.in. barokowo-rokokowy budynek Liceum Karola Eszterhazyego, neoklasycystyczną bazylikę z XIX w. (druga co do wielkości na Węgrzech), a także plac Istvana Dobo z budynkiem zabytkowego ratusza miejskiego i przepięknym, barokowym kościołem minorytów. Przejazd na granicę z Rumunią, a następnie na nocleg i kolację (fakultatywnie) w hotelu w okolicy Satu Mare. (Trasa ok. 340 km).

Dzień 3
Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd w kierunku tzw. Wesołego Cmentarza w Sapanty”*” – dzieła artysty naiwnego Stana Ioana Patrasa, który stworzył rzeźbione nagrobki ze scenami przedstawiającymi sztukę naiwną. Epitafia odnoszą się do portretu zawodowego osoby zmarłej lub powodu jej śmierci, co ukazują płaskorzeźby oraz humorystyczne wierszyki. Następnie zatrzymamy się w Syhocie Marmaroskim, a także udamy się do urokliwej doliny rzeki Iza i miejscowości Barsana, gdzie zobaczymy zespół klasztorny z typową, drewnianą architekturą marmaroską, charakterystyczną unikalną zabudową bram i zagród oraz cerkwie ze strzelistymi wieżami. Dalej masywem Gór Rodniańskich, przedostaniemy się przez malowniczą przełęcz Prislop (1416 m n.p.m.) w region Bukowiny i dotrzemy do Campulung Moldovenesc. Nocleg i kolacja (fakultatywnie) w hotelu w okolicy Campulung Moldovenesc. (Trasa ok. 300 km).

Dzień 4
Po śniadaniu wykwaterowanie i zwiedzanie Bukowiny. Udamy się do znajdującego się pod ochroną UNESCO unikalnego, malowanego klasztoru Voronet”*”. Zespół gotyckich obiektów sakralnych, pokrytych zewnętrzną polichromią stanowi ewenement na skalę światową. Jakość fresków narażonych przez wieki na kaprysy przyrody pozostaje do dnia dzisiejszego zagadką dla konserwatorów sztuki. Kolejnym punktem zwiedzania (jeśli czas na to pozwoli) będzie polska kopalnia soli Kaczyka. Rozbudowywana m. in. przez górników z Bochni w czasach istnienia Monarchii Austo-Węgierskiej i będąca do dziś świadectwem obecności mniejszości polskiej na terenie Bukowiny. Następnie udamy się do klasztoru Dragomirna”*”, położonego na północ od Suczawy, będącego ostatnią wielką fundacją klasztorną Bukowiny, a jednocześnie miejscem związanym z planami dynastycznymi Jana III Sobieskiego. Dalej przejazd w kierunku Jassów na nocleg i kolację (fakultatywnie) w hotelu. (Trasa ok. 300 km).

Dzień 5
Po śniadaniu przejazd na teren Republiki Mołdawii. Przekroczenie granicy i dalsza droga do stolicy – Kiszyniowa. Zwiedzanie miasta i przejazd reprezentacyjnymi bulwarami w tym bulwarem Stefana III Wielkiego, podczas którego zobaczymy m.in. Łuk Triumfalny, Katedrę Narodzenia Pańskiego, budynek-siedzibę Rządu Mołdawskiego, Teatr Narodowej Opery i Baletu, Bibliotekę Narodową, Narodowe Muzeum Historii, Ratusz Miejski i Narodowe Muzeum Archeologii (większość obiektów oglądana z zewnątrz). Mołdawia to od wieków „kraina winem płynąca”, w okolicach Kiszyniowa znajdują się jedne z największych na świecie piwnic winnych. Dziesiątki kilometrów podziemnych korytarzy, a w nich hektolitry doskonałego wina. Wizyta w jednej z dwóch największych i najsłynniejszych piwnic winnych (Cricova”*” lub Milesti Mici”*” – możliwość zakupów w winnicy). Następnie udamy się na granicę z Rumunią i dalej do Jassów. Nocleg w hotelu w Jassach lub okolicy (w tym dniu nie ma kolacji w hotelu, dotyczy klientów którzy dopłacili do tej opcji). (Trasa ok. 300 km).

Dzień 6
Po śniadaniu i odpoczynku wyruszymy na zwiedzanie historycznej stolicy Mołdawii, położonej na siedmiu wzgórzach, z zachowanym historycznym centrum. Podczas spaceru przejdziemy głównym deptakiem miasta, przy którym znajdują się ważne miejskie instytucje m.in. urząd miasta, teatr, katedra metropolitalna, cerkiew Trzech Hierarchów. Zwiedzanie zakończymy na Piata Palatului – na placu z dawnym pałacem rządowym, obecnie zwanym Pałacem Kultury, oraz z Casa „Dosoftei”, oryginalnym domem z XVII w., najstarszym zabytkiem świeckim miasta. Na uwagę zasługuje także rozbudowany system obronny stolicy, czyli ufortyfikowany pierścień monasterów okalający miasto, pochodzący z XVII-XVIII w. Wieczorem dla chętnych kolacja z tradycyjnymi daniami kuchni rumuńskiej (płatna dodatkowo ok. 45 EUR). Nocleg w hotelu w Jassach lub okolicy (w tym dniu nie ma kolacji w hotelu – dotyczy klientów, którzy dopłacili do tej opcji). (Trasa ok. 50 km).

Dzień 7
Po śniadaniu pojedziemy w odwiedziny do Klasztoru Agapia”*”. To XVII-wieczny kompleks monastyczny upiększony przez freski prekursora współczesnego malarstwa rumuńskiego – Nicolae Grigorescu (otwarty poza dniami świąt religijnych). Udamy się również do twierdzy Neamt”*”, która niegdyś zdobyta została przez Jana III Sobieskiego. Następnie wjedziemy w Karpaty Wschodnie – naturalną barierę pomiędzy Mołdawią i Transylwanią. Pokonamy je jednym z najciekawszych przejazdów w Rumunii, jednym z najgłębszym w Europie, Wąwozem Bicaz. Ten przejazd to czas na spotkanie z zielonymi, leśnymi terenami dziewiczych gór. Jednym z bardziej charakterystycznych wznoszących się tutaj masywów górskich jest imponująca skała Piatra Altarului, zdobyta po raz pierwszy dopiero w 1934 r. Szczyt skały obecnie zwieńczony jest krzyżem; za władzy ludowej na wierzchołku ustawiona była natomiast wielka czerwona gwiazda. Przejazd na nocleg i kolację (fakultatywnie) w hotelu w Targu Mures lub okolicy. (Trasa ok. 360 km).

Dzień 8
Po śniadaniu przejazd w kierunku Kluż Napoka – stolicy Siedmiogrodu, miasta ważnego zarówno dla Węgrów, jak i dla Rumunów, centrum intelektualnego i akademickiego Rumunii. Spacer po starym mieście z gotyckim kościołem pw. św. Michała i pomnikiem króla Macieja Korwina z 1902 r. Przejdziemy do pałacu Banffy, najznakomitszego barokowego pałacu miejskiego Transylwanii. Zobaczymy: Uniwersytet Babes-Bolyai i kościół reformowany, a także Plac Avrama Iancu z prawosławną katedrą i Teatrem Narodowym. Wizytą w Oradea – mieście austro-węgierskiej secesji – pożegnamy się z Rumunią. Podczas spaceru zobaczymy m. in. hotel „Czarny Orzeł”, synagogę, ratusz, cerkiew w stylu barokowo-klasycystycznym z zegarem wskazującym fazy księżyca. Następnie udamy się w kierunku granicy z Węgrami, na nocleg i kolację (fakultatywnie) w hotelu w Debreczynie lub okolicy. (Trasa ok. 360 km).

Dzień 9
Po śniadaniu przejazd do kąpieliska w Hajduszoboszlo. Dzień na relaks w słynnym, węgierskim uzdrowisku. Kompleks składa się z kilku części. Kąpielisko plażowe – na powierzchni 30 hektarów – oferuje wiele wyjątkowych atrakcji, a wśród nich obszar rekreacyjny przypominający wybrzeże Morza Śródziemnego i 13 basenów, w tym basen ze sztuczną falą, z bąbelkami, dziecięcy i treningowy. Aquapark to również raj dla miłośników zjeżdżalni. Kompleks Aqua-Palace oferuje tematyczne kryte baseny, zjeżdżalnie, atrakcje dla dzieci oraz rozmaite programy rekreacyjne. Wyjątkowe baseny tematyczne są urządzone w stylu różnych epok i klimatów. Każdy z nich zachwyca niepowtarzalnymi widokami. Kryta pływalnia im. Arpada odpowiada standardom światowym. Basen ma długość 50 metrów. Posiada 8 pasów. Woda natomiast od 25 do 27 °C w pełni odpowiada regulaminowi kąpielisk. Kąpielisko lecznicze – w hali basenów termalnych znajdują się trzy kryte baseny z wodą o temperaturze 38, 36, 32 st. C. Cztery odkryte baseny, w których atrakcje wodne znakomicie uzupełniają wypoczynek. Te baseny otoczone są szerokimi korytarzami. Powrót na nocleg i kolację (fakultatywnie) w hotelu w Debreczynie lub okolicy. (Trasa ok. 60 km).

Dzień 10
Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do Polski przez Węgry i Słowację. Po drodze odwiedzimy Koszyce – „miasto wielu twarzy”: To Europejska Stolica Kultury 2013 r., obszar z największym skupiskiem zabytków na Słowacji i miejsce najstarszego europejskiego maratonu. Miasto powstało jako prawdziwy tygiel wpływów m.in. słowackich, czeskich, węgierskich i austriackich, co zauważalne jest również obecnie (do dziś 19% mieszkańców nie określa swojej narodowej przynależności). Spacer po zabytkowym centrum miasta. Przyjazd do Polski w godzinach wieczornych (Woszczyce ok. 19:00). (Trasa ok. 590 km).

Uwagi do programu!
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie. Pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.

Realizacja: eurostarsystem.eu