21.04 – 30.04.2018 28.04 – 07.05.2018 05.05 – 14.05.2018
12.05 – 21.05.2018 19.05 – 28.05.2018 26.05 – 04.06.2018
02.06 – 11.06.2018 09.06 – 18.06.2018 16.06 – 25.06.2018
23.06 – 02.07.2018 30.06 – 09.07.2018 07.07 – 16.07.2018
14.07 – 23.07.2018 21.07 – 30.07.2018 28.07 – 06.08.2018
04.08 – 13.08.2018 11.08 – 20.08.2018 18.08 – 27.08.2018
25.08 – 03.09.2018 01.09 – 10.09.2018 08.09 – 17.09.2018
15.09 – 24.09.2018 22.09 – 01.10.2018 29.09 – 08.10.2018
Dzień 1
Wyjazd z Polski wg rozkładu. Przejazd przez Słowację, Węgry do Serbii, nocleg tranzytowy przy granicy na terenie Węgier lub Serbii. Po drodze planowane są postoje, między innymi na kolację, która jest w tym dniu we własnym zakresie.
Dzień 2
Po śniadaniu przejazd do Nowego Sadu, stolicy Wojwodiny – autonomicznego okręgu na północy Serbii. Krótki spacer po mieście oraz Twierdza Petrovaradin na drugim brzegu Dunaju. Dalsza droga w kierunku Żelaznych Wrót – skalnego przełomu Dunaju przez Karpaty. Przejazd największym kanionem Dunaju (ok. 100 km). Zamek Golubac strzeże wejścia do przełomu dziewięcioma białymi wieżami. To tutaj zginął w walce najsłynniejszy polski rycerz – Zawisza Czarny. Przy źródełku upamiętnia to wydarzenie kamienna tablica. Po drodze zobaczymy Lepenski Vir – prastarą osadę kultury doby mezolitu (8 tys. lat p.n.e.), pięknie położoną nad Dunajem. Zakwaterowanie w hotelu we wschodniej części Serbii. Obiadokolacja i nocleg.
Dzień 3
Po śniadaniu przejazd do Bułgarii. W drodze do stolicy Bułgarii zatrzymamy się w mieście Bełogradczik, które słynie z fantastycznych formacji skalnych. Te niezwykłe strzeliste skały pomarańczowo-żółtego piaskowca, układają się w przeróżne kształty, z którymi związanych jest wiele legend. Skał strzeże antyczna forteca. Sofia położona jest w samym centrum Płw. Bałkańskiego, w kotlinie, pięknie otoczona górami. Spacerując po mieście zobaczymy między innymi sobór Aleksandra Newskiego stojący na ogromnym placu oraz pobliską cerkiew św. Zofii, patronki miasta, rotundę św. Jerzego, meczet Bania Baszi, a także łaźnie tureckie. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.
Dzień 4
Po śniadaniu przejazd do Monastiru Rilskiego przepięknie położonego w masywie górskim Riła. Założony przez Iwana z Riły, uważany jest za najwspanialszy symbol wiary prawosławnej w Bułgarii. Monastyr Rilski to połączenie unikatowej architektury z fascynującymi freskami. Zobaczymy cerkiew klasztorną, wieżę Chreliu oraz wyjątkowe dzieło sztuki snycerskiej – krzyż Rafaiła. Po południu odwiedzimy najmniejsze miasto Bułgarii –- Melnik, który słynie nie tylko z zabytkowej architektury, ale przede wszystkim z tradycji winiarskich. Zobaczymy m.in. zabytkowy Dom Kordopułowa – bogatego kupca, gdzie dziś mieści się muzeum oraz piwnice winne. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 5
Po śniadaniu przejazd widokową trasą wiodącą m. in. przez przełom Wardaru (głównej rzeki Macedonii) do regionu winiarskiego Demir Kapija lub Tikves. Degustacja najlepszych macedońskich win u producenta. Następnie malowniczą trasą, przez otoczoną wysokimi górami, równinę Pelagonia udamy się do ruin starożytnej Heraclaei Lincestis (po drodze wspaniałe widoki na góry w Parku Narodowym Pelister i najrozleglejszą kotlinę Pelagonia). Przejazd do hotelu nad Jeziorem Ochrydzkim, zakwaterowanie. Czas wolny, relaks nad jeziorem. Wieczorem obiadokolacja, nocleg.
Dzień 6
Po śniadaniu zwiedzanie Ochrydu, miasta wpisanego na listę UNESCO. Podczas spaceru zobaczymy m.in. antyczny teatr, zwiedzimy cerkiew św. Bogurodzicy Perivlepta z cennymi freskami oraz wzgórze Plaosnik. Dla chętnych wejście na mury Twierdzy cara Samuila górującej nad miastem. Zwiedzanie zakończymy „Pozdrowieniami z Ochrydu” , widokiem cerkiewki św. Jovana Kaneo, usytuowanej na wysokim klifie ponad wodami jeziora. Ponadto odwiedzimy warsztat tradycyjnego czerpania papieru, gdzie można własnoręcznie wykonać pamiątkową kartę. Popołudnie wolne na kąpiel w szmaragdowym Jeziorze Ochrydzkim, a dla chętnych wycieczka – rejs statkiem do monastyru św. Nauma (koszt ok. 35 euro). Zwiedzimy prehistoryczną osadę na wodzie w Zatoce Kości. Monastyr św. Nauma to mistyczne miejsce, gdzie według legendy przykładając ucho do grobowca można usłyszeć bicie serca świętego. Następnie udamy się na relaksacyjny rejs po źródłach rzeki Czarny Drim. To niesamowite miejsce, gdzie słychać jedynie odgłosy przyrody. Nie zabraknie też degustacji miejscowych specjałów. Będzie można również dowiedzieć się, jak powstają słynne perły ochrydzkie. Dla chętnych wieczór z folklorem (ok, 20 euro). Nocleg w tym samym hotelu, obiadokolacja.
Dzień 7
Po śniadaniu przejazd na północ przez malowniczy Park Narodowy Mavrovo do Kanionu Matka – najpiękniejszego w Macedonii, utworzonego na rzece Treska w pobliżu stolicy, Skopje. Rejs łódkami, zwiedzanie jaskini oraz dla chętnych cerkwi św. Mikołaja z XIII w. Następnie przejazd w kierunku Serbii. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.
Dzień 8
Po śniadaniu, kierując się na zachód dotrzemy do kanionu Uvca. Rzeka Uvac to główny dopływ rzeki Lim, tworzący jeden z najciekawszych kanionów rzecznych, jej meandry są podobne do śladu węża. Teren ten to nie tylko niesamowite widoki na wijącą się rzekę, ale bogactwo kamiennych formacji, równin krasowych, schronisk skalnych i jaskiń. W rezerwacie obejmującym ten teren zamieszkuje ponad 100 gatunków ptaków, między innymi sępy białogłowe i sępy płowe. Dalsza podróż, zakwaterowanie, obiadokolacja w ciekawym, zabytkowym hotelu należącym do kolei serbskich (Mokra Gora).
Dzień 9
Po śniadaniu przejazd najsłynniejszą w Europie kolejką wąskotorową Sargańską Osmicą, której trasa prowadzi przez trudny, górski teren oraz 22 tunele. Podczas przejazdu (ok. 2 godz.) przepiękne górskie widoki oraz nieodparte wrażenie, ze jesteśmy częścią filmu ,”Zivot je cudo” w którego fabuła rozgrywa się w tym miejscu. Wizyta w wiosce słynnego serbskiego filmowca Emira Kusturicy, skansenie, zbudowanym początkowo tylko dla potrzeb filmu. Urocze, drewniane domy, cerkiew z dzwonnicą, restauracje, bank, sklepy, łaźnia turecka, więzienie, biblioteka, galeria oraz liczne gadżety prosto z planu filmowego, np. czarna wołga, czy różowy cadilac. Często można tu spotkać samych artystów, filmowców, którzy corocznie uczestniczą w festiwalu filmowym lub właśnie odwiedzają samego mistrza Kusturicę, (mieszka tutaj i jeśli jest na miejscu, chętnie popija kawę w restauracji). Swoje ulice mają tu Fellini, Bergman, czy Bruce Lee. Wioska się rozrasta i każdego roku pojawiają się nowe ciekawostki. Spacer po wiosce, przerwa na kawę lub lunch, zakup pamiątek (tradycyjne wyroby rękodzielnicze wykonywane na miejscu). Następnie przejedziemy przez kanion rzeki Zachodnia Morawa, z licznymi monastyrami (Ovcarsko-Kablarska Klisura). Wyjazd do kraju.
Dzień 10
Przyjazd do Polski w godzinach popołudniowych (Katowice, godz. 13:00). (Realizacja programu obejmuje przejazd ok. 3800 km – liczone od granic Polski).
Uwagi do programu
– Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.
– Pilot nie oprowadza po miastach i obiektach muzealnych.
– Panie są proszone o wzięcie chusty do nakrycia głowy (wejście do cerkwi/meczetu).
– Realizacja tej wycieczki może odbywać się na podstawie dowodu osobistego lub paszportu (dokumenty powinny być ważne min. 3 m-ce od daty powrotu)!
Zakwaterowanie na objeździe
Hotele **/ *** (8 noclegów: w Macedonii -3, w Serbii – 4, w Bułgarii – 1).
Na terenie Macedonii minimum 2 noclegi nad Jeziorem Ochrydzkim max. 0-200 m od jeziora. Pokoje: wszystkie 2 – osobowe (możliwość dostawki) z łazienkami, wc, często z balkonami.
Do dyspozycji gości: na miejscu recepcja, bar, restauracja
Wyżywienie: śniadania kontynentalne wzmocnione i obiadokolacje
Naszym zdaniem: świetna lokalizacja hoteli w Macedonii, nad Jeziorem Ochrydzkim pozwoli na chwile relaksu i odpoczynku po zwiedzaniu. Możliwość kąpieli w jeziorze Kategoria lokalna: **/***
Świadczenia
Cena podstawowa obejmuje: przejazd komfortowym autokarem (wc, klimatyzacja, bar, video), zakwaterowanie j.w. (8 rozpoczętych dób hotelowych), śniadania (8) i obiadokolacje(7), program turystyczny j.w., ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, CP, Assistance i bagaż) oraz opiekę pilota.
Cena podstawowa nie obejmuje: kosztów miejscowych przewodników, biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, systemu Tour Guide, opłaty klimatycznej ok. 1 EUR/dzień/os. oraz innych wydatków osobistych. Orientacyjny koszt biletów wstępu i przewodników (łącznie z systemem Tour Guide) – ok. 115 EUR płatne obligatoryjnie pilotowi na miejscu.
Opinie klientów
Klienci oceniają tę wycieczkę na 5.3/6.
Inne
NOWOŚĆ – obsługa grupy w systemie TOUR GUIDE.
Jest to bezprzewodowy system oprowadzania grup, umożliwiający Klientowi wygodny sposób zwiedzania.