Metsovo • Meteora • Delfy • Ossios Lukas • Ateny • Termopile • Saloniki • Ouranopoli • AthosOPIS OFERTYOlimpijscy bogowie nadal opiekują się piękną Helladą, bo zawsze można tu odnaleźć nie tylko olbrzymie bogactwo zabytków, ale także piękne krajobrazy, fantastyczną pogodę, życzliwych mieszkańców i smaczną kuchnię, która wspaniale smakuje w lokalnych tawernach. W programie najważniejsze atrakcje Grecji kontynentalnej: republika mnichów na magicznym półwyspie Athos, tajemnicze bastiony kościoła prawosławnego, Meteora – klasztory „zawieszone w powietrzu”, wyrocznia delficka i oczywiście Ateny. Po pięknej trasie warto wypocząć na plażach Thassos w wybranym hotelu z oferty ITAKI. Łączna trasa: ok. 1350 km.PLAN WYCIECZKI
1. DZIEŃ.
Zbiórka uczestników na lotnisku. Bezpośredni przelot do Kavali. Transfer do hotelu, zakwaterowanie. Czas wolny (zależnie od godziny przylotu). Kolacja i nocleg.
2. DZIEŃ. METSOVO (trasa: ok. 220 km)
Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd malowniczą trasą wśród uroczych, małych górskich wiosek w kierunku METSOVO – miejscowości położonej na wysokości 1150 m n.p.m., osłoniętej pasmami szczytów gór Pindos. Miasteczko posiada oryginalną drewniano-kamienną architekturę z XVIII-XIX w., słynie z tkactwa, rzeźbienia w drewnie i miejscowych produktów. Degustacja doskonałego lokalnego sera i wina. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.
3. DZIEŃ. METEORA (trasa: ok. 230 km)
Śniadanie. Wykwaterowanie. Zwiedzanie jednej z największych atrakcji turystycznych Grecji kontynentalnej – zespołu klasztornego METEORA umieszczonego na skałach. Ten wpisany na listę UNESCO, tajemniczy „kamienny las” to niezwykła wędrówka w czasy średniowiecznego prawosławia ortodoksyjnego. Mistyczne klasztory wtopione w niezwykły krajobraz szczytów skalnych to jeden z najbardziej fascynujących widoków w Grecji. W programie zwiedzanie dwóch klasztorów i wizyta w pracowni ikon bizantyjskich, gdzie można zapoznać się z techniką pisania ikon (możliwość zakupów). Przejazd przez góry Parnas w okolice Delf. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.
4. DZIEŃ. DELFY – OSSIOS LUKAS (trasa: ok. 200 km)
Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do objętych patronatem UNESCO prastarych DELF, najpopularniejszego greckiego stanowiska archeologicznego, otoczonego skałami Parnasu. Zwiedzanie centrum kultu Apollina, gdzie Pytie przepowiadały przyszłość i wpływały na losy Grecji. Na szczególną uwagę zasługują pozostałości po Skarbcach Ateńczyków, święty krąg, świątynia Apollina, teatr poświęcony Dionizosowi, stadion z trybunami dla 7 tys. widzów, gdzie odbywały się igrzyska pytyjskie. Przejazd w okolice Distomo. Zwiedzanie OSSIOS LUKAS – wpisanego na listę UNESCO zespołu klasztornego błogosławionego Łukasza, położonego na zboczach Helikonu, uważanego za jeden z najwspanialszych przykładów średniowiecznej architektury w Grecji i słynącego ze wspaniałych, dobrze zachowanych złotych mozaik. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.
5. DZIEŃ. ATENY (trasa: ok. 30 km)
Śniadanie. Zwiedzanie ATEN, stolicy Grecji. W programie: dominujący nad miastem majestatyczny Akropol, symbol miasta i idei światowego dziedzictwa (lista UNESCO), zwieńczony doskonałą bryłą Partenonu, Erechtejon podtrzymywany przez piękne kariatydy. Wizyta w muzeum Akropolu mieszczącym wspaniałe skarby starożytności. Powrót do hotelu. Wieczorem fakultatywnie (za dodatkową opłata na miejscu): miasto nocą, kolacja i pokaz folklorystyczny w tawernie w Plaka – historycznej dzielnicy Aten. Kolacja, nocleg.
6. DZIEŃ. TERMOPILE – SALONIKI (trasa: ok. 500 km)
Śniadanie. Wykwaterowanie. Krótka wizyta w TERMOPILACH, miejscu słynnej bitwy między Spartanami i Persami w 480 r. p.n.e. Przejazd do SALONIK, stolicy greckiego regionu Macedonia, który szczyci się wspaniałymi zabytkami z czasów rzymskich, wczesnochrześcijańskich oraz tureckich. Ośrodek słynie z bezcennych mozaik w kościołach, atrakcyjnych muzeów, a także przypominającego orientalne bazary targu Modiano. Saloniki zostały założone w 316 r. p.n.e. przez króla Kassandrosa i nazwane od imienia jego żony, Thessaloniki. Znajduje się tutaj także wielki port łączący Europę z krajami Wschodu. Zwiedzanie: muzeum archeologiczne lub bizantyjskie, bazylika św. Demetriusza. Zakwaterowanie, kolacja, nocleg.
7. DZIEŃ. OURANOPOLI – ATHOS (trasa: ok. 170 km)
Wczesne śniadanie. Wyjazd w kierunku OURANOPOLI – ostatniej miejscowości przed granicą z państwem mnichów. Do niedawna senna wioska rybacka, dziś jest przyjemną miejscowością turystyczną, nad którą góruje wieża Fosfori, strzegąca w dawnych czasach pobliskich klasztorów. Przejazd do portu i rejs wzdłuż zachodniej części półwyspu ATHOS – wschodniego palca półwyspu Chalkidiki, z fascynującymi krajobrazami i republiką mnichów, do której turyści mają ograniczony dostęp. Okryte tajemnicą państwo mnichów powstało w X w. i do dziś rządzi się według średniowiecznych reguł. Nadal obowiązuje dekret, na którego mocy całkowity zakaz wstępu mają tu kobiety i dzieci, a od mężczyzn wymagane są procedury wizowe. W 20 klasztorach, klasycznych bizantyjskich budowlach sakralnych, mieszka obecnie około 2 tys. mnichów. Góra Athos – święta góra prawosławia – wpisana jest na listę UNESCO. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.
8. DZIEŃ.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Czas wolny (zależnie od godziny wylotu), transfer na lotnisko i bezpośredni przelot do Polski. Dla osób, które przedłużają pobyt o tygodniowy wypoczynek: śniadanie, wykwaterowanie, przejazd na lotnisko, transfer do wybranego hotelu.ŚWIADCZENIA
7 noclegów w hotelach**/*** na trasie wycieczki; 2-os. pokoje (możliwość 1 dostawki) z łazienkami i klimatyzacją • wyżywienie: 7 śniadań, 7 kolacji • przelot • przejazd autokarem • opieka pilota • ubezpieczenie KL i NWUWAGI
TERMINY