Gruzja, Azerbejdżan, Armenia – Czas na Kaukaz 15 dni – Biuro Podróży Adria

Biuro Podróży ADRIA

Jesteśmy na rynku od 2001 roku.
Sprawdź nasze najnowsze oferty

Zobacz

W ofercie:

Bilety autokarowe

Bilety lotnicze

Bilety promowe

Ubezpieczenia turystyczne

Wczasy

Wycieczki

Obozy, kolonie

Gruzja, Azerbejdżan, Armenia – Czas na Kaukaz 15 dni

Mapka wycieczek objazdowych

CENA od 4796 zł/os.

06.06 – 20.06.2015                   01.08 – 15.08.2015

13.06 – 27.06.2015                    08.08 – 22.08.2015

20.06 – 04.07.2015                   15.08 – 29.08.2015

27.06 – 11.07.2015                    22.08 – 05.09.2015

04.07 – 18.07.2015                   29.08 – 12.09.2015

11.07 – 25.07.2015                    05.09 – 19.09.2015

18.07 – 01.08.2015                  12.09 – 26.09.2015

25.07 – 08.08.2015

arm

Program

Gori – dom Stalina • Upliscyche – skalne miasto • Tbilisi – kulturowy tygiel • Mccheta – religina stolica Gruzji • Sheki – na Jedwabnym Szlaku • Lachicz z rękodziełem • Baku – miasto ropy • Qobustan z wulkanami błotnymi • Czarny Klasztor i chaczkary • Klasztor Haghpat (unesco) • Jezioro Sevan – szmaragd Armenii • fabryka brandy w Erywaniu • Geghard – monastyr włóczni • Eczmiadzyn – ormiański „Watykan” • Wardzia – klasztor wykuty w skale • Borjomi – „alpejskie uzdrowisko” • Batumi – czarnomorski kurort

Dzień 1
Zbiórka przy stanowiskach odpraw Rainbow Tours na 2 godziny przed wylotem samolotu na poszczególnych lotniskach. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na: www.rainbowtours.pl/rozklady . Wylot do Gruzji – Batumi. Po przylocie transfer do hotelu w okolicach Batumi. Czas wolny i nocleg (w tym dniu nie ma kolacji w hotelu).

Dzień 2
Po śniadaniu w hotelu i wykwaterowaniu przejazd do Gori, które zostało ufundowane przez jednego z najsławniejszych królów Gruzji, Dawida IV Budowniczego (1089 – 1125). Wizyta w muzeum Stalina. Zobaczymy również wagon, którym dyktator pojechał na konferencję do Poczdamu. Następnie odwiedzimy skalne miasto Uplisciche – jedną z najstarszych osad na Kaukazie i niegdyś ważny punkt handlowy Jedwabnego Szlaku. Przejazd do hotelu w okolicy Tbilisi, kolacja i nocleg. (Trasa:ok.400 km).

Dzień 3
Po śniadaniu udamy się na całodniowe zwiedzanie Tbilisi. Zobaczymy m. in. największą budowlę sakralną Zakaukazia – katedrę Trójcy Świętej, cerkiew Metechi z XIII w., położoną wysoko nad rzeką Kurą. Wjedziemy kolejką linową na Narikalę – starożytną twierdzę wznoszącą się nad Tbilisi z przepiękną panoramą miasta. Przejdziemy też pełną sklepów ulicą Kote Abchazi i przejedziemy Aleją Rustawelego – najdłuższą ulicą w Tbilisi, rozciągającą się pomiędzy placem Wolności a placem Rewolucji Róż. Znajdują się przy niej m.in. stary parlament, Muzeum Narodowe, jak również liczne galerie, teatry i kawiarnie. Powrót do hotelu okolicy Tblisi, kolacja i nocleg.

Dzień 4
Po śniadaniu przejazd do pobliskiego miasta Mccheta wpisanego na listę UNESCO, pierwszej stolicy oraz religijnego centrum Gruzji. Położona przy ważnym trakcie handlowym, łączącym brzeg Morza Czarnego z miastami na wybrzeżu kaspijskim, istniała już w głębokiej starożytności. Przez kilka wieków Mccheta była stolicą gruzińskiego królestwa Iberii. Odwiedzimy katedrę Sweti Cchoweli, która w ciągu stuleci była miejscem koronacji i pochówku władców Gruzji oraz siedzibą najwyższych władz kościoła. Wg legendy złożono tu szatę Chrystusa. Podjedziemy również na punkt widokowy pod kościółkiem Dżwari skąd rozciąga się przepiękny widok na Mcchetę. Powrót do hotelu w okolicy Tbilisi na nocleg. Dla chętnych kolacja z programem artystycznym w tradycyjnej gruzińskiej restauracji – dodatkowo płatna ok. 20 EUR (w tym dniu nie ma kolacji hotelu). (Trasa ok. 80 km).

Dzień 5
Po wczesnym śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do granicy z Azerbejdżanem. Odprawa celno-paszportowa i przejazd do Sheki. Jest to jedno z bardziej urokliwych miast Azerbejdżanu; usytuowane 700 m n.p.m., otoczone górami i dębowym lasem, przypomina starożytny amfiteatr. Znane było jako ważny punkt Jedwabnego Szlaku. Dawni władcy, chanowie, ulokowali tu w XVIII w. swój letni pałac w orientalnym stylu, jeden z najcenniejszych i najwspanialszych w tej części świata z unikatowymi freskami i witrażami. Zobaczymy również karawanseraj – dawny zajazd dla karawan kupieckich. Przejazd do hotelu w okolicy Sheki na kolację i nocleg. (Trasa ok. 290 km).

Dzień 6
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do ładnej kaukaskiej wioski Kisz, pierwotnej stolicy lokalnego chanatu z kamienną zabudową i brukowanymi uliczkami. Zobaczymy tu świetnie zachowany albański kościół z XII w. Dalsza trasa poprowadzi nas do malowniczo położonej w górskim wąwozie wioski Lachicz. Miasteczko znane jest z charakterystycznej, doskonale zachowanej zabudowy oraz z warsztatów rękodzielniczych specjalizujących się w wyrobach miedzianych oraz tkaniu dywanów. W Lachicz mamy szansę zobaczyć jak tradycyjną techniką wyrabiane są miedziane tace, talerze, dzbany i czary. Przejazd do hotelu w okolicy Baku na kolację i nocleg. (Trasa ok. 330 km).

Dzień 7
Po śniadaniu w hotelu zwiedzanie Baku, największego miasta nad Morzem Kaspijskim, gdzie żyje ¼ ludności całego Azerbejdżanu. Swój rozwój zawdzięcza Baku złożom ropy naftowej, jego bogactwo przejawia się w nowoczesnych budowlach otaczających zabytkowe centrum. W 2015 r. odbędą się tu pierwsze Europejskie Igrzyska sportowe a Baku odegra rolę wizytówki Azerbejdżanu. Zobaczymy ze wzgórza panoramę miasta amfiteatralnie rozlokowanego w Zatoce Bakijskiej z Prospektem Nafciarzy, czyli promenadą ciągnącą się wzdłuż wybrzeża. Baku podzielone jest na 2 części: współczesną z deptakami i fontannami oraz historyczną z minaretami, wąskimi uliczkami i sprzedawcami dywanów. Zjedziemy do centrum miasta aby przyjrzeć się z bliska jego symbolom. Zobaczymy Wieżę Dziewiczą z XII w., Pałac Szachów Szyrwanu, Karawanseraj. Przejedziemy trasą przez pola naftowe na półwysep Apszeroński i zwiedzimy świątynię ognia Ataszgah, święte miejsce zoroastrian. Dla chętnych kolacja z programem artystycznym w restauracji – dodatkowo płatna ok. 30 EUR (w tym dniu nie ma kolacji w hotelu). Powrót do hotelu w okolicy Baku, nocleg. (Trasa ok. 80 km).

Dzień 8
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Qobustanu. Zobaczymy tu prehistoryczne ryty naskalne dokumentujące życie dawnych mieszkańców tego rejonu. Podjedziemy też do unikatowych wulkanów, z których zamiast lawy wypływa błoto! Powrót do Baku, kolacja w restauracji i transfer na dworzec kolejowy. Nocny przejazd pociągiem sypialnym do Gruzji (przedziały 4 – osobowe) (Trasa:ok. 180 km autokar/bus + ok. 500 km, pociąg).

Dzień 9
Przyjazd na granicę z Gruzją. Po odprawie celno-paszportowej przesiadka do autokaru i przejazd do granicy z Armenią (w tym dniu śniadanie w formie suchego prowiantu). Kolejna odprawa graniczna i dotrzemy do Alaverdi. Zwiedzimy tu kompleks klasztorny Haghpat będący przykładem najznamienitszej ormiańskiej średniowiecznej architektury sakralnej. Haghpat był ośrodkiem naukowym, gdzie wykładano nauki humanistyczne i pisano prace naukowe. Następnie przejazd do położonego wysoko w górach jeziora Sevan, tzw. Szmaragdu Armenii. Jest to drugie co do wielkości słodkowodne jezioro górskie na świecie położone na wysokości ok. 1900 m n.p.m. Zwiedzanie klasztoru Sevanawank z VIII-IX w. Tak zwany „Czarny Klasztor” był wg przekazów miejscem banicji grzesznych duchownych, do którego kobiety nie miały wstępu. Przejazd do hotelu, kolacja i nocleg w okolicy Tsahkadzor. (Trasa ok. 420 km).

Dzień 10
Po wczesnym śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu udamy się na cmentarz chaczkarów – typowych ormiańskich kamiennych krzyży nagrobnych. Następnie przejazd do kompleksu klasztornego Geghard (lista UNESCO), gdzie przechowywano włócznię Longinusa, którą miał być przebity bok Chrystusa. Geghard jest zespołem klasztornym z VIII w. częściowo wykutym w skale. Po drodze zwiedzimy Garni; świątynia boga Mitry usytuowana na terenie dawnej letniej rezydencji króla Tiridatesa I, skąd rozciąga się przepiękna panorama na dolinę rzeki Azat. Po południu przejedziemy do Erywania gdzie zobaczymy pomnik poświęcony ofiarom ludobójstwa z 1915 r. oraz podejdziemy pod słynną Kaskadę. Nowatorska forma architektoniczna miała oryginalnie upamiętniać 50-tą rocznicę włączenia Armenii do ZSRR; została jednak ukończona dopiero na początku XXI w., kiedy to nadano jej formę parku – galerii rzeźby współczesnej na wolnym powietrzu. Przejazd do hotelu, kolacja i nocleg w okolicy Erywania. (Trasa ok. 160 km).

Dzień 11
Po śniadaniu przejazd do Eczmiadzynu – duchowej stolicy Armenii i siedziby jej patriarchów Zwiedzimy katedrę, której początki sięgają IV w, kiedy to Armenia jako pierwsze państwo świata przyjęła oficjalnie chrześcijaństwo. Dalej zwiedzimy ruiny katedry Zwartnoc z VII w. Oba kompleksy figurują na liście UNESCO. Odwiedzimy też jedną z fabryk ormiańskiego brandy. Nocleg i kolacja w hotelu w okolicach Erywania. (Trasa ok. 100 km).

Dzień 12
Po wczesnym śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Saghmosawank, średniowiecznego ”klasztoru psalmów” usytuowanego nad malowniczym kanionem rzeki Kasah. Następnie udamy się w kierunku granicy, odprawa celno – paszportowa i przejazd malowniczą trasą do Wardzii, skalnego miasta – klasztoru usytuowanego na zboczu góry Eruszeti. W średniowieczu Wardzia służyła jako schronienie podczas najazdów mongolskich, była największym miastem Gruzji i mogła pomieścić nawet do 60 tys. osób. Kompleks wykuty jest w zboczu górskim na kilkunastu poziomach, jego centrum stanowi kościół Wniebowzięcia z XII w. freskami. Kolacja i nocleg w okolicach Achalciche / Bakuriani. (Trasa ok. 380 km).
Uwaga! Przyjazd do hotelu późnym wieczorem.

Dzień 13
Po śniadaniu w hotelu i wykwaterowaniu, przejazd do Bordżomi, słynnego gruzińskiego uzdrowiska, gdzie skosztujemy wody mineralnej ze źródła w Parku Wód Mineralnych. Poczujemy się trochę jak kuracjusze w otoczeniu alpejskich krajobrazów, będzie czas wolny na spacer po parku. Następnie udamy się do Kutaisi, gdzie będziemy podziwiać monastyr Gelati (lista UNESCO) oraz nowy budynek parlamentu. Kutaisi zamieszkałe od 4000 lat, było stolicą antycznego królestwa Kolchidy. Według znanego mitu tu właśnie przybyli Argonauci w poszukiwaniu złotego runa. Przejazd do hotelu w Batumi na kolację i nocleg. (Trasa:ok. 350 km).

Dzień 14
Po śniadaniu krótkie zwiedzanie Batumi. Stolica Adżarii jest dziś najsłynniejszym kurortem nadmorskim Gruzji. Powszechnie znane są tutejsze plaże oraz jedna z najdłuższych na świecie promenada przyciągająca rzesze turystów. Podziwiać tu można także urokliwe uliczki, eleganckie kamienice, świątynie różnych wyznań i subtropikalną roślinność. Śpiewające fontanny, kluby nocne, delfinarium, różnorodne atrakcje – wszystko to czyni miasto pełnym życia i niepowtarzalnym. Rozbudowę Batumi zapoczątkował Polak, gen. Żygulski. Zobaczymy starą i nową część miasta, promenadę z Wieżą Alfabetu i figurami „Ali i Nino”, plac i statuę Medei nawiązującą do mitu o złotym runie. Przejedziemy Aleją im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Obiadokolacja w jednej z batumskich restauracji. Powrót do hotelu w Batumi.

Dzień 15
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu (do godz. 10.00). Następnie transfery na lotnisko w Batumi i powrót do Polski. Dokładne godziny transferów poda pilot/rezydent Rainbow Tours na miejscu na dzień przed wylotem.:
– dla Klientów wybierających dodatkowy tydzień pobytu w Gruzji – transfer do wybranego hotelu (opisy hoteli w sekcji o Gruzji),
– dla Klientów powracających do Polski – transfer na lotnisko.

Uwagi!
– ww. program należy traktować ramowo i może on ulec zmianie z zachowaniem wszystkich pozycji zwiedzania.
– kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.
– pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.
– we wszystkich państwach rejonu, poza plażami Batumi, od turysty oczekiwany jest skromny ubiór: mężczyźni powinni mieć długie spodnie, kobiety sukienki /spódnice za kolana, jeżeli kobieta decyduje się na spodnie, powinny być do kostek. Wszyscy (zarówno kobiety jak i mężczyźni) powinni mieć okryte ramiona, kobiety nie mogą nosić bluzek z głębokimi dekoltami. Bardzo prosimy stosować się do powyższych wytycznych – inaczej turyści mogą nie zostać wpuszczeni do zwiedzanych obiektów.
– wygodne buty. Wiele atrakcji wymaga podejść po kamienistych drogach pod górę. Pamiętajmy, że na każdej trasie pokonujemy odcinki przez góry, gdzie pogoda może znacznie różnić się od upalnych dolin. Przyda się cieplejsze okrycie chroniące również przed deszczem oraz krem z filtrem przeciwsłonecznym.
– dla pań bardzo przydatna będzie chusta. W Gruzji, Azerbejdżanie i Armenii w wielu obiektach sakralnych od kobiet wymaga się nakrycia głowy.
– w Azerbejdżanie wygodniej i korzystniej jest posługiwać się dolarami amerykańskimi niż euro. Najdroższym krajem rejonu jest Azerbejdżan, gdzie ceny są wyższe niż w Polsce. Nigdzie nie ma problemów z zaopatrzeniem. We wszystkich odwiedzanych państwach będzie konieczność wymiany pieniędzy na lokalne waluty: gruzińskie lari (GEL), azerbejdżańskie manaty (AZM) i ormiańskie dramy (AMD). Aktualne kursy można sprawdzić /porównać na www.xe.com.
– lokalne bankomaty i terminale płatnicze przyjmują karty banków zagranicznych. W mniej rozwiniętych rejonach należy jednak posługiwać się gotówką.
– w Gruzji, Azerbejdżanie i Armenii działają telefony polskich operatorów GSM. Pytania odnośnie  opłat za usługi w roamingu prosimy kierować bezpośrednio do operatorów.
– w Gruzji, Azerbejdżanie i Armenii w dalszym ciągu najpopularniejszym językiem obcym jest rosyjski. Wbrew utartemu przekonaniu mieszkańcy Kaukazu nie mają nic przeciwko posługiwaniu się tym językiem.
– ze względu na złożoną sytuację polityczną w regionie należy być przygotowanym na bardziej szczegółowe kontrole graniczne – zarówno paszportowe jak i celne. Na większości granic będziemy też zmieniać autokary, co zazwyczaj wiąże się z koniecznością przejścia z bagażem dystansu kilkuset metrów.
– na wszystkie leki wwożone do Gruzji Klienci powinni mieć recepty/zaświadczenia lekarskie, a zestaw mieć w bagażu podręcznym. Inaczej mogą zostać rozpakowane główne bagaże a leki bez zaświadczeń mogą zostać zatrzymane. Obowiązuje absolutny zakaz wwożenia do Gruzji leków zawierających kodeinę lub pseudoefedrynę ( np. Ibuprom ). Szczegółowe informacje do uzyskania w Ambasadzie Gruzji w Warszawie tel. 22 616 62 21/lub 22/lub 25. Każdy bagaż przed wyjściem z hali przylotów jest prześwietlany. Podobnie przy wylocie: tu kontrola ikon, noży, pamiątek stylizowanych na antyki. Każdy taki przedmiot musi mieć oficjalny certyfikat zezwalający na jego wywóz z kraju. Niektóre sklepy wydają go od razu, ale nie zawsze i nie wszędzie.
Zakwaterowanie na objeździe

Hotele *** klasy turystycznej (13 rozpoczętych dób hotelowych) – położone zwykle poza centrami miast.

Nocny pociąg sypialny z Baku do granicy z Gruzją (1 rozpoczęta doba hotelowa, przedziały tylko 4 – osobowe).

Uwaga! Pociągi w Azerbejdżanie/Gruzji mogą różnić się od tych europejskich, dlatego też należy być przygotowanym na pewne niewygody i nie zawsze najczystsze warunki podróżowania.

Pokoje: 2 – osobowe (z możliwością dostawki), wszystkie z łazienkami.

Do dyspozycji gości: w hotelu restauracja i bar.

Wyżywienie: śniadania kontynentalne typu bufet oraz obiadokolacje wg programu (bufet lub zestawy serwowane do stolików).

Kategoria lokalna: ***

Świadczenia

Cena podstawowa obejmuje: przelot samolotem czarterowym do Gruzji – Batumi, opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (13 rozpoczętych dób hotelowych podczas objazdu + 1 rozpoczęta doba w pociągu sypialnym), transfery klimatyzowanym autokarem lub busem, nocny przejazd klimatyzowanym pociągiem Baku – Gardabani, wyżywienie: podczas części objazdowej (14 śniadań/pakietów śniadaniowych i 11 obiadokolacji wg programu), opiekę pilota i rezydenta podczas pobytu, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, CP, Assistance i bagaż).

 Cena podstawowa nie obejmuje: opłaty za wizę do Azerbejdżanu (wizowanie w Polsce, opłata wg cennika), kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, usług przewodnickich, napiwków – razem ok. 125 EUR płatne obligatoryjnie na miejscu; imprez fakultatywnych, dodatkowych posiłków we własnym zakresie (10-15 EUR/1 posiłek) oraz innych wydatków osobistych.

Wiza

– Dla obywateli polskich nie jest wymagana wiza przy wjedzie do Gruzji.
– Obywatele Polscy nie potrzebują wiz do Armenii, wymagany jest paszport ważny co najmniej 6 miesięcy.
Wiza do Azerbejdżanu – w celu jej uzyskania należy na adres wizy@rainbowtours.pl  przesłać email – w tytule zamieszczając imię i nazwisko Klienta oraz numer rezerwacji (np. Jan Kowalski – 145369785) – zawierający następujące dokumenty w formacie JPG każdy w osobnym pliku:
* skan zdjęcia o wymiarach 3.5 x 4.5 cm (proszę zwrócić uwagę, aby skan był kolorowy oraz skala podczas skanowania wynosiła 100%, zdjęcie musi być zrobione „na wprost”.)
* kolorowy skan pierwszej strony paszportu (zawierającej dane właściciela)
* kolorowy skan wypełnionego zgodnie ze wzorem wniosku wizowego wraz z naklejonym w odpowiednim miejscu zdjęciem (3.5 x 4.5 cm).
Wszystkie dane należy przesłać na 30 dni przed wylotem oraz dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić wysoką jakość kopii wymienionych dokumentów (muszą być one w pełni czytelne).
– Obowiązkowa opłata za wizę wg cennika.
· Osoby posiadające w paszporcie stemple z Armenii, mogą spotkać się z odmową wjazdu na teren Azerbejdżanu, mimo posiadania ważnej wizy. Uczestnikom imprezy, którzy wcześniej byli w Armenii, zaleca się wymianę paszportu przed złożeniem wniosku o wizę do Azerbejdżanu. Utrudnienie to dotyczy jedynie Azerbejdżanu; służby graniczne Armenii nie robią problemu z wjazdem na teren tego kraju po wcześniejszym pobycie w Azerbejdżanie.

Realizacja: eurostarsystem.eu