Bułgaria / Bułgaria, Rumunia – Fale Dunaju i szczyty Karpat – Biuro Podróży Adria

Biuro Podróży ADRIA

Jesteśmy na rynku od 2001 roku.
Sprawdź nasze najnowsze oferty

Zobacz

W ofercie:

Bilety autokarowe

Bilety lotnicze

Bilety promowe

Ubezpieczenia turystyczne

Wczasy

Wycieczki

Obozy, kolonie

Bułgaria / Bułgaria, Rumunia – Fale Dunaju i szczyty Karpat

23 - 30 sie 2022 (różne terminy)
od 2600 zł/os.

 

Program

Delta Dunaju • Transylwania • domy „z oczami” w Sybinie • Bukareszt • Sighisoara – miejsce narodzin „Drakuli” • zamek Peles • Konstanca • Babadag • dla chętnych wypoczynek w Złotych Piaskach (3 lub 7 nocy)

Dzień 1
Zbiórka przy stanowiskach odpraw Rainbow na 2 godziny przed wylotem samolotu na poszczególnych lotniskach. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na: r.pl/rozklady. Wylot do Bułgarii. Po przylocie transfer do hotelu w okolicach Warny lub Złotych Piasków. Czas wolny. Kolacja (fakultatywnie – przy późnym przelocie w formie suchego pakietu) i nocleg.

Dzień 2
Po wczesnym śniadaniu udamy się do Bukaresztu, stolicy Rumunii. Zwiedzanie miasta pełnego eklektycznej zabudowy oraz wielkomiejskich, szerokich bulwarów nazywanego niegdyś „Paryżem Bałkanów” lub „Małym Paryżem”. W programie między innymi: Plac Rewolucji (miejsce ucieczki Nicolae Ceausescu z Bukaresztu w 1989 r.), Pałac Parlamentu (przykład megalomanii Ceausescu, według Księgi Rekordów Guinnessa najcięższy budynek na świecie i najdroższy budynek administracyjny świata), pompatyczna dzielnica bankowa z przełomu XIX i XX w., Plac Uniwersytecki, stare miasto z ruinami XIV-wiecznego dworu łączonego z postacią hospodara Wlada Palownika i cerkwią grecką. Przejazd największymi bulwarami miasta. Nocleg i kolacja (fakultatywnie) w hotelu w Bukareszcie lub okolicy. (Trasa ok. 320 km)

Dzień 3
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Transylwanii. Po drodze zatrzymamy się w Pałacu w Potlogi. Władca Wołoszczyzny – Konstantyn Brancoveanu w 1698 roku wybudował w centrum wsi piękną rezydencję letnią. Monumentalny kompleks, który zajmuje powierzchnię 23.000 metrów kwadratowych został przekazany jego synowi pierworodnemu Konstantynowi. W dalszą drogę udamy się do Sybinu określanego często mianem miasta artystów, a w 2007 r. pełniącego rolę Europejskiej Stolicy Kultury, a w 2019 był Europejską Stolicą Kultury Gastronomicznej. Spacer po zabytkowym centrum: Plac Duży, Mały i Huet, żelazny Most Kłamców (według tradycji jeśli ktoś skłamie na moście ten ma się zawalić) oraz słynne, charakterystyczne budynki posiadające „oczy”. Wieczorem rumuński posiłek dla chętnych (dodatkowo płatny, koszt ok. 30 EUR). Nocleg w hotelu w Sybinie lub okolicach. (Trasa ok. 380 km)

Dzień 4
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd w kierunku Medias, niegdyś jednego z głównych miast Siedmiogrodu. To tutaj Stefan Batory po wyborze na tron polski podpisał pacta conventa zobowiązujące go do odbicia ziem zajętych przez Iwana Groźnego. Następnie udamy się do miejscowości Biertan, w której zobaczymy słynny, fortyfikowany kościół wpisany na Listę UNESCO „*”. To doskonały przykład obiektu obronnego zbudowanego przez Sasów siedmiogrodzkich w celu ochrony przed wrogimi najazdami. Przejazd do Sighisoary, miejsca narodzin słynnego Wlada Palownika, historycznego pierwowzoru hrabiego Drakuli. Spacer po centrum wpisanym na Listę UNESCO, w którym doskonale zachowała się średniowieczna zabudowa. Zobaczymy dom, w którym w 1431 przyszedł na Świat Wlad – Drakula, zadaszone schody wiodące do gotyckiego Bergkirche, a także Wieżę Zegarową będącą symbolem miasta. Po zwiedzaniu udamy się na poczęstunek transylwański. Przejazd na nocleg w hotelu w Predeal lub okolicy (w tm dniu nie ma fakultatywnej obiadokolacji). (Trasa ok. 290 km)

Dzień 5
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd na zwiedzanie Braszowa, jednego z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Rumunii. Zobaczymy tu saskie centrum miasta (Plac Sfatului z ratuszem miejskim, okolice gotyckiego „Czarnego Kościoła”, pomnik słynnego reformatora Johannesa Honterusa) oraz położoną poza obrębem obwarowań miejskich rumuńską dzielnicę Scheii Brasovului z charakterystyczną zabudową, budynkiem dawnej szkoły i cerkwią. W drodze do tzw. Bramy Schei zobaczymy najwęższą uliczkę, która za czasów Ceausescu była zamknięta z powodu lęku wodza przed możliwym gromadzeniem się tutaj jego potencjalnych przeciwników. Na wzgórzach zobaczymy pozostałości dawnych umocnień miasta. Następnie droga zaprowadzi nas do miejscowości Sinaia, gdzie znajduje się słynny zamek Peles”*”, XIX-wieczna rezydencja pierwszej rumuńskiej pary królewskiej – Karola I i Elżbiety zu Wied. Obiekt łączący w sobie niemiecką estetykę i włoską elegancję określany jest często mianem „Perły Karpat”. Następnie przejazd na nocleg i kolację (fakultatywnie) w hotelu w Bukareszcie lub okolicach. (Trasa ok. 190 km)

Dzień 6
Po śniadaniu i wykwaterowaniu skierujemy się do Delty Dunaju i miejscowości Tulcea. Tam udamy się na kilkugodzinny rejs po delcie, unikalnym Rezerwacie Biosfery wpisanym na Listę UNESCO, największym terenie żerowania afrykańskiego i europejskiego ptactwa migrującego. Niezwykłą scenerię tworzą tu setki jezior i bagiennych rozlewisk, regularnie zmieniający się układ kanałów i bezkresnych zarośli trzcinowych, wydmy, łąki oraz tereny zalesione. Delta to 1200 gatunków roślin, 150 gatunków ryb (szczególnie bieługa i jesiotr azowski), a także ponad 300 gatunków ptaków (wśród nich m.in. pelikany, kormorany, ibisy, czaple). Wieczorem tradycyjna kolacja ze słynną zupą rybną z delty Dunaju dla chętnych (dodatkowo płatna, koszt ok. 25 EUR). Nocleg w hotelu w Tulcea lub okolicy. (Trasa ok. 300 km)

Dzień 7
Po śniadaniu przejazd w kierunku czarnomorskiej Konstancy – starożytnego portu Tomis. Po drodze przejedziemy przez miasto Babadag, rozsławione przez powieść Andrzeja Stasiuka. Jest to symbol podróży do Europy i Rumunii zapomnianej, nie turystycznej, ale dzięki temu prawdziwej i naturalnej. Miejscowość nie stanowi dużej „atrakcji turystycznej” gdyż oprócz meczetu Ali Paszy z XVII w. nie ma w niej wiele do zwiedzania. Znajdziemy tu natomiast życie codzienne jej mieszkańców i tak jak Andrzej Stasiuk pretekst do poznania ich mentalności. Następnie udamy się do wsi Enisala, aby zobaczyć ruiny twierdzy Heracleea – wzniesiona w średniowieczu przez Bizantyńczyków a rozbudowana przez kupców genueńskich przestała mieć strategiczne znaczenie, kiedy u podnóża twierdzy z zatoki odciętej od Morza Czarnego powstało jezioro Razim. Przejedziemy również przez tereny zamieszkiwane przez mniejszość – rosyjskich Starowierców, którzy od pokoleń trudnią się rybołówstwem. Lipowanie, jak mówi się o nich w Rumunii, opuścili Rosję w XVII i XVIII w. przed prześladowaniami religijnymi. Po drodze do Konstancy przejedziemy przez Mamaję – jeden z najbardziej znanych kurortów nadmorskich Rumunii. W Konstancy udamy się na spacer po znajdującej się na cyplu starówce. Stare miasto charakteryzuje rzadka, orientalna mieszanka stylów i wszechobecność morza, o którym przypominają nie tylko liczne mewy i rybitwy, ale widoczne spomiędzy budynków maszty portu. Na jednej ulicy, tuż obok siebie, znajdziemy świątynie trzech religii: rzymsko-katolicki kościół, prawosławną cerkiew, żydowską synagogę i muzułmański meczet „*”. Z minaretu ukaże się nam imponująca panorama konstanckiej starówki, portu i Morza Czarnego. W dalszej kolejności przejdziemy pod bogato zdobiony budynek kasyna oraz jeśli czas na to pozwoli przyjrzymy się zachowanym fragmentom mozaiki z czasów rzymskich. Przejazd na nocleg i kolację (fakultatywnie) w hotelu w Warnie lub okolicach. (Trasa ok. 290 km)

Dzień 8
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu (do godz. 10.00). Następnie transfery:
– dla klientów pozostających na dodatkowy wypoczynek w Złotych Piaskach (4 lub 7 dni) – przejazd do wybranego hotelu w Złotych Piaskach i pobyt w dniach 8-11 (12 dnia wylot do Polski) lub 8-14 (15 dnia wylot do Polski)
– dla klientów powracających do Polski – transfer na lotnisko i powrót do Polski.

Uwagi do programu
– Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
– Pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.
-Obiekty oznaczone * są zwiedzane wewnątrz

Kategoria lokalna

***

Zakwaterowanie

Hotele *** klasy turystycznej – położone zwykle poza centrami miast (7 rozpoczętych dob hotelowych).

Pokoje: 2 – osobowe (możliwość dostawki), wszystkie z łazienkami.

Do dyspozycji gości: w hotelu restauracja i bar

Wyżywienie: śniadania kontynentalne typu bufet lub zestawy serowane do stolików, za dopłatą 4 obiadokolacji (zestawy serwowane do stolików)

Wizy

Obywatele polscy mogą uczestniczyć w wycieczce na podstawie dowodu/paszportu z odpowiedniem terminem ważności.

Świadczenia

Cena obejmuje: przelot samolotem czarterowym do Bułgarii, opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (7 rozpoczętych dób hotelowych podczas objazdu lub za dopłatą 10 lub 14 rozpoczętych dób hotelowych: objazd + pobyt w Złotych Piaskach), wszystkie transfery klimatyzowanym autokarem lub busem, wyżywienie: podczas części objazdowej (7 śniadań, za dopłatą 4 obiadokolacje lub lunche wg programu), a podczas części pobytowej – jak w opisie hoteli, opiekę pilota i rezydenta podczas pobytu, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, Assistance i bagaż).

Cena podstawowa nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłat rezerwacyjnych, poczęstunku transylwańskiego, usług przewodnickich, napiwków i Tour Guide System ok. 145 EUR/os płatne na miejscu; obiadokolacji; imprez fakultatywnych: kolacja w Sybinie ok. 35 EUR, kolacja w delcie Dunaju ok. 30 EUR; dodatkowych posiłków (10-15 EUR za 1 posiłek) oraz innych wydatków osobistych.

Opinie klientów
Klienci oceniają tę wycieczkę na 4.8/6.

Inne

NOWOŚĆ – obsługa grupy w systemie TOUR GUIDE.
Jest to bezprzewodowy system oprowadzania grup, umożliwiający Klientowi wygodny sposób zwiedzania. Przeczytaj więcej o tour guide.

Realizacja: eurostarsystem.eu