Terminy:
Program
Dzień 2
Po wczesnym śniadaniu przejazd w stronę Bukaresztu, stolicy Rumunii. Zwiedzanie metropolii nazywanej niegdyś „Paryżem Bałkanów” lub „Małym Paryżem” z racji podobieństwa eklektycznej zabudowy oraz wielkomiejskich, szerokich bulwarów. W programie między innymi: Pałac Parlamentu „*” (przykład megalomanii Nicolae Ceausescu, według Księgi Rekordów Guinnessa najcięższy budynek na świecie i najdroższy budynek administracyjny świata), Plac Uniwersytecki, stare miasto z ruinami XIV-wiecznego dworu łączonego z postacią hospodara Wlada Palownika, cerkiew grecka i pompatyczna dzielnica bankowa. Przejazd największymi bulwarami miasta. Nocleg i kolacja (fakultatywnie) w hotelu w Bukareszcie lub okolicy. (Trasa ok. 300 km)
Dzień 3
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Transylwanii. Zobaczymy miejscowość Bran i położony na przełęczy tzw. „biały zamek”, powszechnie znany jako „Zamek Drakuli” „* ”. Jego architektura idealnie pasuje do legend o „księciu ciemności”, który podobno tu niegdyś mieszkał. Zamek pełnił funkcję letniej rezydencji królowej Rumunii, Marii Saxa-Coburg-Gotha. Następnie udamy się do Braszowa, jednego z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Rumunii. Zobaczymy tu saskie centrum miasta: Plac Sfatului z ratuszem miejskim, okolice gotyckiego „Czarnego Kościoła” „*”, pomnik słynnego reformatora Johannesa Honterusa oraz położoną poza obrębem obwarowań miejskich rumuńską dzielnicę Schei Brasovului z charakterystyczną zabudową, budynkiem dawnej szkoły i cerkwią. W drodze do tzw. Bramy Schei zobaczymy najwęższą uliczkę, która za czasów Ceausescu była zamknięta z powodu lęku wodza przed możliwym gromadzeniem się tutaj jego potencjalnych przeciwników. Na wzgórzach obejrzymy pozostałości dawnych umocnień miasta. Następnie przejazd na kolację (fakultatywnie) i nocleg. (Trasa ok. 290 km)
Dzień 4
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd słynną Szosą Transfogaraską, która przecina z północy na południe Góry Fogaraskie stanowiące najwyższe pasmo górskie rumuńskich Karpat. Szosa, wędrując pomiędzy dwoma najwyższymi szczytami, Moldovenau i Negoiu, łączy miasta Sybin w Siedmiogrodzie i Pitesti na Wołoszczyźnie. Główną jej atrakcją jest malownicza strona północna, którą udamy się nad znajdujące się na wysokości 2034 m n.p.m. jezioro polodowcowe Balea. Powierzchnia zbiornika wynosi 4,65 ha, a głębokość ok. 11 m. Szosa Transfogaraska została zbudowana w latach 1970-74 za czasów rządów Nicolae Ceausescu, jako jedno z licznych zabezpieczeń militarnych wodza i symbol możliwości technicznych Rumunii. Uwaga: ze względów bezpieczeństwa droga może być sezonowo zamknięta. Następnie znad jeziora skierujemy się do Sybinu, jednego z głównych miast Siedmiogrodu. Spacer po zabytkowym centrum, w skład którego wchodzą trzy place, XVI-wieczny ratusz, kościoły Jezuitów i ewangelicki, żelazny Most Kłamców (według tradycji jeśli ktoś skłamie na moście ten ma się zawalić) oraz charakterystyczne budynki posiadające „oczy”. Sybin od lat określany jest mianem miasta artystów, w roku 2007 pełnił rolę Europejskiej Stolicy Kultury, a w 2019 będzie Europejska Stolica Kultury Gastronomiczne. Wieczorem tradycyjna, rumuńska kolacja dla chętnych (dodatkowo płatna, koszt ok. 30 EUR). Nocleg w hotelu w Sybinie lub okolicach. (Trasa ok. 190 km)
Dzień 5
Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do Bukaresztu. Po drodze zatrzymamy się w słynnym klasztorze Cozia„*”, najpiękniejszym obiekcie sakralnym znajdującym się w dolinie rzeki Olt. Wytworna świątynia ufundowana została przez hospodara Mirczę Starego i jest miejscem jego pochówku. Dzięki wyjątkowo dobremu zachowaniu detalu kamiennego oraz fresków stanowi prawdziwy skarbiec sztuki średniowiecznej Wołoszczyzny. Dla Rumunów Cozia jest jednym z głównych miejsc pielgrzymkowych. Następnie udamy się do Bukaresztu na jego dalsze zwiedzanie. Nasza droga będzie prowadzić na jedyne zachowane wzgórze miasta – Wzgórze Patriarchalne, gdzie znajduje się główna świątynia Patriarchatu Rumuńskiego, a także przepiękny budynek architekturą nawiązujący do paryskich pałaców pełniący niegdyś funkcje parlamentu rumuńskiego. Na naszej trasie znajdą się również: reprezentacyjny szpital Coltea, rosyjska cerkiew studencka oraz monumentalna świątynia Sfantul Gheorghe Nou, którą ufundowała Domnica Maria – wdowa po wybitnym mężu stanu i ekscentrycznym miłośniku sztuk – hospodarze Konstantynie Brancoveanu. Nocleg i kolacja (fakultatywnie) w okolicy Bukaresztu. (Trasa ok. 300 km)
Dzień 6
Po śniadaniu przejazd w kierunku granicy z Bułgarią i dalej do Wielkiego Tyrnowa – stolicy Drugiego Państwa Bułgarskiego. Zwiedzimy w nim wznoszące się nad miastem wzgórze Carewec„*” i pozostałości twierdzy o tej samej nazwie. Do dziś opasujące szczyt mury podkreślają niegdysiejszą rangę tego miejsca – siedziby carów i patriarchów. Będziemy spacerować wzdłuż ruin pałacu, klasztoru, licznych cerkwi. Zobaczymy Wieżę Baldwina, gdzie więziono pojmanego i okaleczonego władcę Cesarstwa Łacińskiego, które powstało w miejsce podbitego przez krzyżowców Bizancjum. Zobaczymy również słynną Skałę Straceń, z której zrzucano skazańców w nurt rzeki Jantra. Następnie udamy się do Arbanasi, ulubionego miejsca podmiejskich wycieczek mieszkańców Wielkiego Tyrnowa. Zostało ono założone przez chrześcijańskich uchodźców z Albanii już w XV w. i swój rozkwit oparty na handlu m. in. z Grecją, Rosją, a nawet Indiami przeżywało przez następnych 300 lat. Do dziś wiele domów zachowało tradycyjną architekturę obronną nadającą mu wyjątkowy klimat i charakter. Docenił je również komunistyczny przywódca państwa Teodor Żiwkow budując tu swoją letnią rezydencję – bunkier, w latach 70-tych XX w. Czas wolny na spacer, a dla chętnych tradycyjny, bułgarski obiad (dodatkowo płatny, koszt ok. 25 EUR/os.). W dalszą drogę udamy się do malowniczej miejscowości Etyr. Jest to słynna wieś – muzeum„*” składająca się z domów o typowej architekturze bułgarskiego odrodzenia narodowego z XVIII i XIX w. Poznają Państwo w niej bułgarski folklor i sekrety pracy rozlicznych rzemieślników: jubilerów, garncarzy, garbarzy, kowali, tkaczy etc., którzy prowadzą tam swoje warsztaty otwarte dla zwiedzających. Następnie przez wzniesienia Starej Płaniny przejedziemy do leżącego na skraju słynnej Doliny Róż miasta Kazanłyk. Nocleg w hotelu w Kazanłyku lub okolicy. (Trasa ok. 330 km)
Dzień 7
Po śniadaniu, wykwaterowanie i dalszy ciąg zwiedzania Doliny Róż. Odkryjemy tajniki uprawy tych kwiatów, a także produkcji olejku różanego – cenionego na świece składnika wielu kosmetyków i najdroższych perfum. Do uzyskania kilograma olejku potrzeba 3 ton specjalnie zebranych płatków róż. Poznamy także antyczną historię tych terenów, które określane są również mianem Doliny Trackich Królów. Następnie udamy się w drogę powrotną nad czarnomorskie wybrzeże do Nesebyru – jednego z najpiękniejszych miast bułgarskich, którego stara część wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nesebyr położony jest na malowniczym półwyspie połączonym z lądem jedynie wąskim przesmykiem. Wyjątkowość miasta kryje się w fakcie, iż podziwiać w nim można zabytki z najdawniejszych czasów. Znajdziemy tu pozostałości po starożytnych Grekach i Rzymianach, przepiękne cerkwie średniowieczne, fragmenty budowli tureckich i małe, drewniane domki wybudowane w stylu bułgarskiego odrodzenia narodowego. Uroku miastu dodają liczne tawerny i restauracyjki nad brzegiem morza. To swoiste połączenie piękna przyrody, malowniczych zabytków i niepowtarzalnej atmosfery miasta sprawia, że Nesebyr jest dziś odwiedzany przez turystów z całego świata. Następnie przejazd na nocleg i kolację (fakultatywnie) w Warnie lub okolicach. (Trasa ok. 350 km)
Dzień 8
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu (do godz. 10.00). Następnie transfery:
– dla klientów pozostających na dodatkowy wypoczynek w Złotych Piaskach (4 lub 7 dni) – przejazd do wybranego hotelu w Złotych Piaskach i pobyt w dniach 8-11 (12 dnia wylot do Polski) lub 8-14 (15 dnia wylot do Polski)
– dla klientów powracających do Polski – transfer na lotnisko i powrót do Polski.
Uwagi do programu
-Zwiedzanie wewnątrz obiektów oznaczonych *
-Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
– Pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.
***
Hotele *** klasy turystycznej – położone zwykle poza centrami miast (7 rozpoczętych dob hotelowych).
Pokoje: 2 – osobowe (możliwość dostawki), wszystkie z łazienkami.
Do dyspozycji gości: w hotelu restauracja i bar
Wyżywienie: śniadania kontynentalne typu bufet oraz za dopłatą 5 obiadokolacji (zestawy serwowane do stolików).
Wizy:
Obywatele polscy mogą uczestniczyć w wycieczce na podstawie dowodu/paszportu z odpowiedniem terminem ważności.
Cena obejmuje: przelot samolotem czarterowym do Bułgarii, zakwaterowanie (7 rozpoczętych dób hotelowych podczas objazdu lub za dopłatą 10 lub 14 rozpoczętych dób hotelowych: objazd + pobyt w Złotych Piaskach), wszystkie transfery klimatyzowanym autokarem lub busem, wyżywienie: podczas części objazdowej (7 śniadań, za dopłatą 5 obiadokolacji wg programu), a podczas części pobytowej – jak w opisie hoteli, opiekę pilota podczas objazdu i rezydenta podczas pobytu, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, Assistance i bagaż).
Cena podstawowa nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłat rezerwacyjnych, usług przewodnickich, napiwków oraz Tour Guide System – razem ok. 140 EUR/os płatne na miejscu; obiadokolacji; imprez fakultatywnych: obiad/kolacja w okolicach Sybinu ok. 35 EUR, obiad/kolacja w Arbanasi ok. 25 EUR, dodatkowych posiłków (10-15 EUR za 1 posiłek) oraz innych wydatków osobistych.
Opinie klientów
Klienci oceniają tę wycieczkę na 4.8/6.
Inne
NOWOŚĆ – obsługa grupy w systemie TOUR GUIDE.
Jest to bezprzewodowy system oprowadzania grup, umożliwiający Klientowi wygodny sposób zwiedzania. Przeczytaj więcej o tour guide.