Korca – Paryż Południa • Saloniki – grecka stolica mody – Skopje – stolica Macedonii i dom Matki Teresy • Kosowo i wielokulturowy Prizren • Wizyta w Albanii – Tirana i bunkry • Kruja – albański Kraków • Ochryd i jego perły (UNESCO) • odpoczynek nad krystalicznym Jeziorem Ochrydzkim
Dzień 1
Zbiórka przy stanowiskach odpraw na 2 godziny przed wylotem samolotu na poszczególnych lotniskach. Wylot do Ochrydy samolotem czarterowym. Po przylocie transfer do hotelu w okolicy Ochrydy. Zakwaterowanie w hotelu, czas na odpoczynek; kolacja (fakultatywnie) i nocleg.
Dzień 2
Po śniadaniu wykwaterowanie, następnie przejedziemy do Albanii przepiękną, widokową trasą, wzdłuż Jeziora Ochrydzkiego. Po drodze miniemy Pogradec, albański kurort wypoczynkowy i malowniczymi serpentynami udamy się w kierunku Korçy, położonej w kotlinie na wysokości 886 m.n.p.m, u podnóża gór Morava. To tutaj powstała pierwsza szkoła albańska 7 marca 1887, za zgodą ówczesnych władz osmańskich. Obecnie w budynku tym znajduje się muzeum edukacji. W Korçy został otwarty i do dziś funkcjonuje pierwszy, najstarszy browar w Albanii. Birra Korça powstała dzięki inicjatywie włoskiego inwestora i albańskiego kupca. Obecnie możemy cieszyć się również wybornym smakiem produkowanego w tym browarze piwa. Korça ma niepowtarzalny klimat, jest bardzo zadbana i łączy tradycję z nowoczesnością. Znajdziemy czas na kawę na zabytkowym ryneczku, pełnym kafejek. Dla chętnych możliwość wjazdu na wieżę widokową, aby podziwiać niezwykłe położenie miasta, zwanego niegdyś Paryżem południa, a także Miastem Jabłek, ze względu na liczne okalające go sady owocowe. Następnie udamy się do Voskopoje, wsi znajdującej się na wysokości 1160 m.n.p.m. Do XVIII wieku było to duże arumuńskie miasto, słynące ze swych 20 prawosławnych cerkwi. Obecnie jest to piękna wieś, gdzie zobaczymy jedną z 7 ocalałych cerkwi. Będziemy spacerować po brukowanych uliczkach, cieszyć się nieskażonym powietrzem i zachwycającym krajobrazem. Region ten słynie też ze specjalnej techniki wypieku lokalnego specjału – byrka. Kolacja (fakultatywnie) i nocleg w Korçy lub okolicy. (trasa ok.150 km)
Dzień 3
Po śniadaniu wykwaterowanie i wyjazd w kierunku Salonik. Po drodze zatrzymamy się w malowniczej miejscowości Kastoria, położonej nad jeziorem o tej samej nazwie. Zabudowania miasta oplatają je szczelnie, tworząc przepiękna panoramę. Następnie dotrzemy do Salonik, drugiego co do wielkości miasta Grecji, nazywanego często grecką stolicą mody. Zwiedzanie rozpoczniemy od symbolu miasta – Białej Wieży , która stanowi jedną z nielicznych pozostałości murów obronnych, dalej udamy się na słynny plac Arystotelesa, zobaczymy też Łuk Galeriusza. Wjedziemy na bizantyńskie obwarowania z majestatyczną cytadelą Heptapyrgion, skąd roztacza się piękna panorama miasta. Odwiedzimy kościół patrona Salonik św. Demetriusza, gdzie zgłębimy historię jego męczeńskiej śmierci. Czas wolny na spacer po salonickiej promenadzie, zakupy i wyśmienitą kawę po grecku. Kolacja (fakultatywnie) i nocleg w Salonikach lub okolicy. (trasa ok. 300 km)
Dzień 4
Śniadanie i wykwaterowanie z hotelu. Naszym dzisiejszym celem będzie Skopje. Na stolicę Macedonii spojrzymy z góry! Wjedziemy kolejką linową na wzgórze Vodno, na szczycie którego stoi największy na świecie chrześcijański krzyż. Piękna panorama pozwoli nam zapoznać się z topografią miasta, którego zwiedzanie rozpoczniemy później od twierdzy Kale. W przeszłości była to prawdopodobnie siedziba Justyniana I. Następnie przejazd na największą czarsziję w Europie, gdzie w labiryncie uliczek zobaczymy orientalne budowle z okresu panowania tureckiego, takie jak: największy w kraju meczet Mustafy Paszy oraz karawanseraj Suli An. Podziwiać będziemy również rezultat projektu „Skopje 2014” – współczesnej aranżacji nowej części centrum miasta. Zobaczymy połączenie historycznych elementów, takich jak Kamienny Most, z nowymi budynkami stylizowanymi na klasyczne oraz pomniki symbolizujące postaci i zdarzenia znaczące dla historii Macedonii. Skopje to również miasto rodzinne Matki Teresy, zobaczymy poświęcony jej Dom Pamięci. Po spacerze przejazd w kierunku granicy z Kosowem przez przyrodniczo zachwycające pasmo górskie Šar Planina. Kolacja (fakultatywnie) i nocleg w Prizrenie lub okolicy. (trasa ok. 350 km)
Dzień 5
Po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu, zwiedzanie Prizrenu, najbardziej malowniczego i wielokulturowego miasta w Kosowie, nad którym góruje bizantyjska twierdza Kalaja. Podczas spaceru wąskimi uliczkami centrum nadającymi mu orientalny charakter zobaczymy m.in. meczet Sinan Paszy, czy cerkiew św. Mikołaja. Przejdziemy też przez XVII-wieczny kamienny most turecki oraz Szadrawan – ulubione miejsce spacerów i wypoczynku tutejszych mieszkańców. Następnie udamy się do Albanii, do Kruji zwanej albańskim Krakowem, miasta-symbolu i niegdysiejszego bastionu walki z Turkami. Wybrukowana uliczka prowadzi nas kocimi łbami przez lokalny bazar, pełen rękodzieła i kunsztownego filigranowego srebra, a nad kramami unosić się będzie duch albańskiej smykałki do handlu przemieszany z tradycją gościnności i uprzejmości. Nad miastem górują ruiny twierdzy Skanderbega, a przy nich jej współczesna wersja – muzeum tego największego wojownika, Jerzego Kastrioty. Panorama okolicy urzeka swoją malowniczością. Późnym popołudniem, przespacerujemy się po Tiranie, stolicy ciągle bardzo tajemniczego i fascynującego kraju jakim jest Albania – tętniąca życiem, skutecznie próbuje nadrobić stracony czas. Rytm ulicy miesza się z rytmem codzienności, do życia leniwie budzą się uliczne biznesy, a mieszkańcy Tirany w swoich mercedesach, ulubionej tutaj marce samochodów, niespiesznie wyruszają do codziennych obowiązków. Mijając wypełnione po brzegi kawiarnie odkrywamy symbole miasta – zabytkowy meczet, odnowione centrum, stalowo-szklaną piramidę, czy najstarszą wieżę zegarową. Kolacja (fakultatywnie) i nocleg w Tiranie lub okolicy. (trasa ok. 200 km)
Dzień 6
Śniadanie i wykwaterowanie z hotelu. Z samego rana przeniesiemy się w czasie do okresu dyktatury Envera Hodży, której dzieje zgłębimy w najbardziej tajemniczym z kilkuset tysięcy albańskich bunkrów, niedawno odkrytym i udostępnionym publicznie schronie atomowym okrutnego satrapy. Spod ziemi rytm miasta uniesie nas w niebo, gdzie kolejką gondolową udamy się na górę Dajti – panoramiczny punkt stolicy, skąd rozpościera się widok na orient i okcydent. Z tego miejsca widać najlepiej jakim zlepkiem kultur, tradycji i stylów jest współczesna Tirana. Przejazd do Ochrydy w godzinach popołudniowych. W tym dniu nie ma fakultatywnej kolacji w hotelu. Możliwość skorzystania z opcjonalnej kolacji bałkańskiej. Cały region Bałkanów słynie ze swojego niesamowitego folkloru, muzyki i doskonałego jedzenia. W niewielu jeszcze miejscach na świecie sztuka ludowa jest tak żywa jak tutaj, w Macedonii. To nie relikt przeszłości, to się dzieje tu i teraz. Taniec, śpiew to nieodłączny element lokalnej kultury. Zakosztujmy takiej atmosfery i my! Przy wspólnym stole, przy rytmach bałkańskiej muzyki, Każdy będzie mógł się nauczyć podstawowego kroku „oro” i bawić się w rytm muzyki na żywo (dodatkowo płatne, ok. 35 EUR/os.). Nocleg w Ochrydzie lub okolicy. (trasa ok. 150 km)
Dzień 7
Śniadanie w hotelu, następnie spacer po Ochrydzie – najsłynniejszym macedońskim mieście na Bałkanach, którego niezliczone cenne zabytki i niesamowite widoki na jezioro będą nam towarzyszyły do wczesnego popołudnia. Odwiedzimy cerkiew św. Bogurodzicy Perivlepta z przepięknymi i doskonale zachowanymi freskami, antyczny teatr oraz Plaosznik, niezwykle miejsce, ważne dla Słowian, gdzie powstał pierwszy uniwersytet w Europie. Wizyta w pracowni papieru czerpanego. Zwiedzanie zakończymy podziwianiem cerkiewki św. Jovana Kaneo, usytuowanej na wysokim klifie, ponad wodami jeziora. Po południu czas wolny na plażowanie i kąpiel w Jeziorze Ochrydzkim. Dla chętnych możliwość skorzystania z wycieczki fakultatywnej (dodatkowo płatnej, ok. 45 EUR/os.) – rejsu statkiem po Jeziorze Ochrydzkim do Świętego Nauma. W bogatym programie wycieczki zaproponujemy między innymi: zwiedzanie cerkwi, której budowę rozpoczął sam św. Naum w 900 r., prezentację znanych na całym świecie ochrydzkich pereł i oryginalnego sposobu ich powstawania (możliwość zakupu) oraz degustację miejscowych specjałów. Na zakończenie wycieczki relaks w rezerwacie przyrody rzeki Czarny Drim, po źródłach której przepłyniemy łódkami. Powrót do hotelu, kolacja (fakultatywnie) i nocleg. (trasa ok.30 km)
Dzień 8
Po śniadaniu, wykwaterowanie z hotelu i transfer:
– dla Klientów pozostających dodatkowy tydzień pobytu – przejazd do wybranego hotelu i pobyt, a 15- go dnia wylot do Polski,
– dla Klientów powracających do Polski – transfer na lotnisko, wylot samolotem czarterowym.
Uwagi do programu
– Przy wjeździe do Kosowa wymagany jest dowód osobisty biometryczny lub paszport z odpowiednim terminem ważności!
– Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.
– Pilot nie oprowadza po miastach i obiektach muzealnych.
– Panie są proszone o wzięcie chusty do nakrycia głowy (wejście do cerkwi/meczetu).
– NOWOŚĆ – obsługa grupy w systemie TOUR GUIDE. Jest to bezprzewodowy system oprowadzania grup, umożliwiający Klientowi wygodny sposób zwiedzania. Przeczytaj więcej o tour guide. – Atrakcje pokazane na mapie oraz Street View służą jedynie celom poglądowym i nie zawsze będą zwiedzane w formie w jakiej prezentuje je Google. Wstępy przewidziane są wyłącznie do tych atrakcji, przy których jednoznacznie odnotowano to w programie katalogowym imprezy.
Ważne Atrakcje pokazane na mapie oraz Street View służą jedynie celom poglądowym i nie zawsze będą zwiedzane w formie w jakiej prezentuje je Google. Wstępy przewidziane są wyłącznie do tych atrakcji, przy których jednoznacznie odnotowano to w katalogowym programie imprezy.
Cena podstawowa obejmuje: przelot samolotem czarterowym do Ochrydy, opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (7 rozpoczętych dób hotelowych podczas objazdu lub za dopłatą 14 rozpoczętych dób hotelowych: objazd + pobyt nad Jeziorem Ochrydzkim), wszystkie transfery klimatyzowanym autokarem lub busem, wyżywienie: podczas części objazdowej (7 śniadań), opiekę pilota, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, Assistance i bagaż).
Cena podstawowa nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłat rezerwacyjnych, lokalnych przewodników, napiwków i systemu Tour Guide. Orientacyjny koszt uczestnictwa w całym programie (łącznie z systemem Tour Guide) – 136 EUR/os. płatne pilotowi na miejscu; dodatkowych posiłków, opłaty klimatycznej ok. 1-1,5 EUR/dzień/os. płatne w hotelach (dotyczy części objazdowej i pobytowej dla Klientów przedłużających wycieczkę o tydzień pobytu) oraz innych wydatków osobistych. Możliwa dopłata do obiadokolacji (6) w systemie rezerwacyjnym. Imprezy fakultatywne: rejs statkiem do monastyru św. Nauma ok. 45 EUR/os; wieczór macedoński ok. 35 EUR/os
Terminy: