Albański off road 8/15 dni – Biuro Podróży Adria

Biuro Podróży ADRIA

Jesteśmy na rynku od 2001 roku.
Sprawdź nasze najnowsze oferty

Zobacz

W ofercie:

Bilety autokarowe

Bilety lotnicze

Bilety promowe

Ubezpieczenia turystyczne

Wczasy

Wycieczki

Obozy, kolonie

Albański off road 8/15 dni

18 - 25 wrz 2023 (różne terminy)
od 3004 zł/os.Tirana • Berat – miasto okien • trekking w Parku Narodowym Tomor • rafting na rzecie Vjosa • przejazd jeepami po najpiękniejszej trasie widokowej Albanii – Green Line • jezioro Ochrydzkie i Ochryda • wypoczynek w Durres

TERMINY


29 maj – 05 cze 2023


05 – 12 cze 2023


09 – 16 cze 2023


12 – 19 cze 2023


16 – 23 cze 2023


19 – 26 cze 2023

23 – 30 cze 2023

26 cze – 03 lip 2023

30 cze – 07 lip 2023


03 – 10 lip 2023

07 – 14 lip 2023

10 – 17 lip 2023


14 – 21 lip 2023

17 – 24 lip 2023


21 – 28 lip 2023


24 – 31 lip 2023


28 lip – 04 sie 2023


31 lip – 07 sie 2023


04 – 11 sie 2023

07 – 14 sie 2023


11 – 18 sie 2023

14 – 21 sie 2023

18 – 25 sie 2023

21 – 28 sie 2023

25 sie – 01 wrz 2023


28 sie – 04 wrz 2023


01 – 08 wrz 2023


04 – 11 wrz 2023


08 – 15 wrz 2023

11 – 18 wrz 2023

15 – 22 wrz 2023

18 – 25 wrz 2023

22 – 29 wrz 2023

Dzień 1
Zbiórka przy stanowiskach odpraw na 2 godziny przed wylotem samolotu. Przelot do Tirany samolotem charterowym.. Po przylocie spotkanie z pilotem i transfer na kolację i nocleg.

Dzień 2
Śniadanie. Przygodę z Albanią rozpoczniemy od stolicy kraju, który do początku lat 90tych był właściwe odcięty od świata. Tirana w niesamowicie dynamiczny sposób rozwija się i pięknieje z roku na rok. Będziemy przechadzać się po centrum miasta podziwiając zabytkowy meczet, odnowione centrum, stalowo-szklaną piramidę, czy najstarszą wieżę zegarową. Odwiedzimy też BUNKART, bunkier, który przeniesie nas w czasie do okresu dyktatury Envera Hodży. Artystyczne instalacje w bardzo pomysłowy sposób przybliżą nam historię tamtych lat. Miasto otoczone jest malowniczymi górami. Kolejką gondolową udamy się na górę Dajti, aby stamtąd podziwiać panoramę miasta. Następnie przejedziemy do Beratu. Berat (UNESCO) położony jest u podnóża dwóch wzgórz – legendarnych olbrzymów Tomorri i Shpirag. Rzeka utworzona z łez dziewczyny, o którą walczyli i obaj zginęli, dzieli go na dwie dzielnice: prawosławną Goricę i muzułmański Mangalem. Jest to liczące około 2500 lat miasto, jedno z najstarszych i najciekawszych w Albanii, często nazywane Miastem Okien. Podczas spaceru uliczkami starego miasta, zobaczymy m.in. zabytkowe domy oraz przede wszystkim twierdzę Kalaja Berati i liczne cerkwie znajdujące się w jej obrębie. Nad miastem góruje twierdza, skąd zobaczyć można panoramę miasta. Miejsce rozsławił swoją twórczością Onufry, który stworzył jedyna w swoim rodzaju czerwień, zwaną czerwienią Onufrego. Berat jest doskonałym miejscem wypadowym na pieszczę górskie wycieczki, piękno natury i doskonałe warunki pogodowe sprawiają, że cały region staje się mekką turystyki aktywnej. Kolacja i nocleg w Beracie.

Dzień 3
Dzień wolny lub fakultatywnie po śniadaniu wyruszymy jeepami lub vanami, do miejsca gdzie rozpoczniemy całodzienny trekking (nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności, ale potrzebne są dobre buty do trekkingu i kondycja na dobrym poziomie). Nie ma nic piękniejszego niż ruch na naprawdę świeżym powietrzu! Park Narodowy Tomor, to obszar 4 tys. hektarów, którego większość zajmuje góra Tomor, o najwyższym szczycie 2416 m.n.p.m. Albańczycy utożsamiają górę z legendarną postacią starego olbrzyma Baba Tomor, z długą białą brodą i czterema orlicami unoszącymi się nad nim i przysiadającymi na pokrytych śniegiem zboczach. Nie tylko ruch sam w sobie i niesamowite pejzaże są celem naszego marszu. Ukoronowaniem tej wędrówki będą wodospady Sotira, najbardziej malownicze i jedne z najwyższych w Albanii. Przerwa na lunch (w cenie) Trasa powrotna prowadzić nas będzie malowniczą trasą, gdzie mijać będziemy także lokalne wioski. Wycieczka dodatkowo płatna ok 75 eur/os. W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych realizujemy inną trasę na terenie Parku Narodowego Tomor, która nie dochodzi do wodospadów. Kolacja i nocleg w Beracie.

Dzień 4
Z Beratu udamy się do Gjirokaster – miasta tysiąca schodów; miasta szarych dachów – mieszankę kulturową, językową, z niesamowitą architekturą kaskadowo ułożonych domów o dachach pokrytych szarymi łupkami lokalnego kamienia. Widok na otaczające wzgórza z twierdzy. Przestrzeń. Nic dziwnego, że UNESCO chroni to miasto i w nie inwestuje. W ostatnim roku widać wiele zmian, nic nie zaburza jednak stylu i ducha miasta. Przed wyjazdem do Krainy Orłów warto poczytać twórczość Ismaila Kadare, urodzonego tu pisarza, docenianego i nagradzanego w Europie. Jego książki emanują miłością do Gjirokaster, ale też daje doskonały podkład emocjonalny przed wizytą w Albanii. Następnie Butrint (UNESCO) – według legendy założony przez uciekinierów z Troi –położony na terenie Parku Narodowego – miejsce kultu Asklepiosa. Można tu prześledzić historię Albanii – do Ilirów, przez Greków, Rzymian, Wenecjan po Imperium Otomańskie i czasy współczesne. Stanowisko archeologiczne i Park Narodowy, zdobywanie zamku położonego na szczycie to czysta przyjemność! Kolacja i nocleg w Gjirokaster.

Dzień 5
Dziś wodne szaleństwo! Po śniadaniu przejedziemy do Permetu, miejsca o niesamowitym górskim krajobrazie. Brzegi rzeki spina tu malowniczo kamienny otomański most, a u jego podnóża znajdują się baseny z leczniczą wodą termalną. Stąd wyruszymy do miejsca, gdzie rozpoczniemy rafting – spływ pontonami po rzece Vjosa (ok. 2h, stopień II, niektóre bystrza stopień III)! Cały bieg rzeki Vjosa o długości 270 km jest dziki i nieokiełznany i ozdobiony pięknymi kanionami, wyspami i starorzeczami. Dzięki temu będzie to mieszanka adrenaliny z przecudną przyrodą! Po lunchu (w cenie) naszą przygodę kontynuować będziemy najpiękniejszą widokową trasą w Albanii – zwaną Green line – bo to przyroda w najczystszej postaci, a widoki są zniewalające! Końcowym celem naszej dzisiejszej podróży jest Korça. Położona w kotlinie na wysokości 886 m.n.p.m, u podnóża gór Morava. To tutaj powstała pierwsza szkoła albańska 7 marca 1887, za zgodą ówczesnych władz osmańskich. W Korçy został otwarty i do dziś funkcjonuje pierwszy, najstarszy browar w Albanii. Birra Korça powstała dzięki inicjatywie włoskiego inwestora i albańskiego kupca. Obecnie również możemy cieszyć się wybornym smakiem produkowanego w tym browarze piwa. Miasto ma niepowtarzalny klimat, jest bardzo zadbane i łączy tradycję z nowoczesnością. Dla chętnych możliwość wjazdu na wieżę widokową, aby podziwiać niezwykłe położenie tego miasta, zwanego niegdyś Paryżem południa, a także Miastem Jabłek, ze względu na liczne okalające go sady owocowe. Kolacja i nocleg w Korçy.

Dzień 6
Po śniadaniu wyruszymy do Macedonii. Przez albański kurort Pogradec przejdziemy do monastyru św. Nauma, mistycznego miejsca, gdzie według legendy przykładając ucho do grobowca można usłyszeć bicie serca świętego. Znajdziemy się także w niesamowitym miejscu, gdzie słychać jedynie odgłosy przyrody. To rezerwat źródeł rzeki Czarny Drim. Nie zabraknie też degustacji miejscowych specjałów. Będzie można również dowiedzieć się, jak powstają słynne perły ochrydzkie. Przejazd na zwiedzanie Ochrydy, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W tym położonym wyjątkowo pięknie, kaskadowo na wzgórzu, a jednocześnie przytulonym do jeziora Ochrydzkiego mieście odwiedzimy m.in. antyczny teatr, cerkiew św. Bogurodzicy Perivlepta z cennymi freskami oraz wzgórze Plaošnik. Zwiedzanie zakończymy pocztówkowym widokiem na cerkiewkę św. Jovana Kaneo, usytuowaną na wysokim klifie ponad wodami jeziora. Kolacja i nocleg w Durres.

Dzień 7
Dzień wolny lub fakultatywnie do wyboru: odkrywanie dziewiczej Albanii! Udamy się w Góry Północnoalbańskie, gdzie ludzie nadal żyją w zgodzie z naturą i mają do niej ogromny szacunek. Podczas rejsu krystalicznie czystą rzeką Shalla, zobaczymy zapierające dech w piersiach połączenie gór z wodą, nietkniętą ludzką ręką przyrodę oraz bogatą faunę ekosystemu. Odkryjemy dzikie zakątki, do których niewielu miało dostęp. Zabierzemy Państwa do miejsca, gdzie zacumujemy w meandrze rzeki, aby zjeść pyszny obiad oparty na tym, co dała rzeka i góry. W wolnym czasie odpoczynek od zgiełku współczesnego świata, relaks na leżaku lub pływając w górskim potoku, albo po prostu kontemplowanie przepięknej przyrody. (dodatkowo płatne ok 65 euro/os). 

*na wycieczki prosimy zabrać – strój kąpielowy, ręcznik, wygodne buty do chodzenia w terenie/nuty do wody, krem z filtrem, nakrycie głowy, suche rzeczy na przebranie.

Dzień 8
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i transfer:
– dla Klientów powracających do kraju – na lotnisko,
– dla Klientów, którzy wybrali pobyt w Albanii – do hotelu.

Uwagi do programu
– Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.
– Pilot nie oprowadza po miastach i obiektach muzealnych.
– Panie są proszone o wzięcie chusty do nakrycia głowy (wejście do cerkwi/meczetu).
– Na trekking prosimy o zabranie: wygodnych butów (najlepiej trekkingowych), okularów przeciwsłonecznych, kremu z filtrem, czapki/kapelusza/chustki
– Na rafting prosimy o zabranie: ręcznika, stroju kąpielowego, butów, które trzymają się stopy (np. sandały, buty do raftingu – buty się zmoczą) 
– Realizacja tej wycieczki może odbywać się na podstawie dowodu osobistego lub paszportu (dokumenty powinny być ważne min. 3 m-ce od daty powrotu)
– Ze względu na aktywny program wycieczki rekomendujemy dokupienie ubezpieczenia SPORT

Cena podstawowa obejmuje: przelot samolotem czarterowym do Tirany, opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (7 rozpoczętych dób hotelowych), wszystkie transfery klimatyzowanym autokarem lub busem, śniadania, obiadokolacje, opiekę pilota, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, Assistance i bagaż)

Cena podstawowa nie obejmuje: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, raftingu, lokalnych przewodników, dodatkowych posiłków i napojów do obiadokolacji, oraz innych wydatków osobistych. Orientacyjny koszt uczestnictwa w całym programie wraz z systemem TGS – ok. 105 EUR/os, płatne na miejscu. Wycieczki fakultatywne płatne dodatkowo (trekking – ok 75 eur/os, góry Północnoalbańskie – ok 65 eur/os).

Opinie klientów
Klienci oceniają tę wycieczkę na 5.2/6.

Realizacja: eurostarsystem.eu