Dzień 1
Zbiórka na lotnisku przy stanowisku odpraw Rainbow na 2 godziny przed wylotem samolotu. Wylot do Podgoricy samolotem czarterowym. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na r.pl/rozklady. Po przylocie transfer do hotelu, zakwaterowanie w hotelu, czas na odpoczynek, obiadokolacja, nocleg w Barze lub okolicach.
Dzień 2
Po wczesnym śniadaniu przejazd na stację kolejową w Barze. Wsiądziemy do lokalnego pociągu, którym przejedziemy z Baru do Kolasina (ok, 2 h). Jest to jeden z najpiękniejszych, górskich fragmentów trasy kolejowej powstałej w latach 70 XX w z Baru do Belgradu. Linia ta zwana jest „koleją snów”, ponieważ wiedzie przez malownicze tereny, a z okien pociągu obserwować można niesamowitą czarnogórską przyrodę, m.in. Jezioro Szkoderskie i kanion rzeki Morača. Trasa wije się również tunelami – najdłuższy z nich to Sozina (ponad 6 km) oraz mostami, miedzy innymi najdłuższym 500 m mostem nad rzeką Mala. Do roku 2001 był to najwyższy wiadukt kolejowy na świecie – 200 m.. Baza najwyższego z filarów ma powierzchnię większą niż kort tenisowy. Kolaśin to malowniczo położony czarnogórski kurort narciarski, który latem stanowi bazę wypadową dla pieszej turystki górskiej. Czyste, rześkie powietrze zachęca do spaceru. My przejdziemy się ze stacji kolejowej do centrum miasta, gdzie będzie czas wolny na lunch, przechadzkę czy bezkonkurencyjną lokalna kawę po turecku. Pobliski Park Narodowy Biogradska Gora zachwyca jednym z najstarszych chronionych obszarów leśnych na świecie oraz jeziorami polodowcowymi. Przespacerujemy się wokół jednego z nich leśną ścieżką (ok. 1h). Obiadokolacja. Nocleg w Sjenicy.
Dzień 3
To będzie dzień niezapomnianych widoków! Sjenica zwana jest serbską Syberią, ze względu na temperatury jakie występują tam w zimie. My jesteśmy tu latem i to co nas tu przyciąga to cud przyrody – Kanion Rzeki Uvac. Po śniadaniu wjedziemy busami na punkt widokowy, skąd doskonale widać zjawiskowo uformowane meandry tej rzeki. Ten teren jest także głównym siedliskiem sępa białogłowego. Przejedziemy do Wyszegradu w Bośni i Hercegowinie – miasto rozsławił jugosłowiański noblista Ivo Andrić w swej powieści Most na Drinie, inspirowanej historią najsłynniejszego mostu na Bałkanach, zaprojektowanego przez mistrza Sinana (tego samego, który stworzył most w Mostarze) na rozkaz wielkiego wezyra Mehmeda Paszy Sokolovicia. Most jest obecnie wpisany na listę UNESCO. Czas wolny w Andrićgradzie – kamiennym mieście – realizacji pomysłu reżysera Emira Kusturicy, który chciał w ten sposób upamiętnić autora powieści. Dla chętnych ok 30 min widokowy rejs po rzece Drinie. W trakcie rejsu statki przepływają przez jeden z 11 łuków mostu Sokolovicia (płatne dodatkowo ok. 10 e).Wrócimy do Serbii, i serpentynami przez malowniczy Park Narodowy Tara przejedziemy do miejscowości Bajina Baśta, gdzie zachwyci nas bajeczny widok na domek zbudowany na skale pośrodku nurtu rzeki Drina. Magiczny i romantyczny, przyciąga miłośników piękna z całego świata. Ma rzeszę zwolenników, którzy gdy tylko wartki, wysoki nurt rzeki zniszczy chatkę, natychmiast ją odbudowują. Przejazd do Mokrej Gory. Zakwaterowanie w hotelu, w zabytkowych budynkach stacji kolejowej należącej do Kolei Serbskich lub w Bajina Baśta. Obiadokolacja.
Dzień 4
Śniadanie. Przejażdżka zabytkową kolejką wąskotorową (ok.2h), zwaną Szargańska Osmica. Trasa prowadzi przez 22 tunele, 5 mostów i pokonuje różnicę poziomów około 300 metrów na całkowitej długości 15 km. Po drodze pociąg zatrzymuje się w ciekawych widokowo miejscach, między innymi na stacji Golubici, zbudowanej specjalnie na potrzeby filmu Emira Kusturicy „Życie jest cudem”. Wizyta w wiosce-skansenie słynnego serbskiego filmowca Emira Kusturicy na wzgórzu Meczavnik. Zabytkowe obiekty zostały przeniesione z okolicznych wiosek i ustawione wzdłuż uliczek wykładanych starymi podkładami kolejowymi. Urocze, drewniane domy, cerkiew z dzwonnicą, restauracje, bank, sklepy, łaźnia turecka, więzienie, biblioteka, galeria oraz liczne gadżety prosto z planu filmowego, np. czarna wołga, czy różowy cadilac. Swoje ulice mają tu Fellini, Bergman, czy Bruce Lee. Przejazd w kierunku Czarnogóry. Obiadokolacja. Nocleg w Żabljaku lub okolicach.
Dzień 5
Po śniadaniu ze stolicy czarnogórskich gór i Parku Narodowego Durmitor przejdziemy nad jezioro Czarne, najgłębsze w tym regionie i składające się z dwóch akwenów połączonych przesmykiem. Będzie czas na spacer i obcowanie z przyrodą. W tym samym Parku Narodowym płynie rzeka Tara, która tworzy przełom płynąc wąską i głęboką doliną. Jest to najgłębszy w Europie i jeden z najgłębszych na świecie kanion. Jest też wyjątkowo malowniczy. Będziemy mieli okazje oglądać go z mostu (dla chętnych możliwość skorzystania z kolejki tyrolskiej (-zjazd na linie w uprzęży)– dodatkowo płatne ok. 20 euro), który łączy oddalone od siebie o prawie 400 m dwie ściany wąwozu i wznosi się swą pięciołukową konstrukcją na wysokość 150 m. Następnie zwiedzimy ciekawy monastyr Ostrog. Z daleka sprawia wrażenie wykutego wysoko w skale. Faktycznie skała jest częścią jednej z cerkwi. Monastyr pochodzi z XVII w, wewnątrz można podziwiać freski z tego okresu. Przejazd na wybrzeże. Obiadokolacja i nocleg.
Dzień 6
Po śniadaniu cały dzień poświęcimy Czarnogórze i jej największym atrakcjom. Rozpoczniemy od Kotoru, którego historyczne centrum wpisane jest na listę UNESCO. To portowe miasto, malowniczo położone u podnóża masywu Lovćen. Okolica przypomina norweskie krajobrazy i jest określana jako położony najdalej na południe fiord Europy. Jest to region wyjątkowego przyrodniczego piękna, gdzie strome zbocza gór opadają ku morzu. W programie m.in. Katedra św. Trifona i symbol miasta – wieża zegarowa z XVII w. Przejazd słynnymi serpentynami, z których zobaczymy niezapomniane widoki na Kotor, Bokę Kotorską i Adriatyk. Dojazd do Njeguszy, niewielkiej wioski położonej w podnóża masywu Lovćen. Jest to miejsce narodzin przedstawicieli z dynastii Petrović, obecnie miejsce słynie z produkcji sera i suszonej szynki, której możemy skosztować w trakcie degustacji. Następnie udamy się do Cetiny, historycznej stolicy Czarnogóry. Najbardziej okazałym budynkiem w mieście jest Muzeum Króla NIkoli, niegdyś pałac ostatniego króla, Mikołaja I Petrovicia. Dzień zakończymy wizytą w Budvie, najnowocześniejszym kurorcie Czarnogóry. Powrót do hotelu. Obiadokolacja.
Dzień 7
Wypoczynek nad morzem lub dla chętnych fakultatywnie rejs po jednej z najpiękniejszych zatok południowej części Europy (UNESCO). Wypływamy z portu w Tivacie, podziwiając luksusową marinę Porto Montenegro. Przepływać będziemy wzdłuż imponujących kotorskich W programie kąpiele w krystalicznie czystym Adriatyku, Nasz statek odwiedzi również Herceg Novi, „miasto kwiatów”, wyróżniające wśród innych miast wybrzeża śródziemnomorską roślinnością m.in. drzewami cytrusowymi, cyprysami i palmami . Charakterystyczna jest też mieszanka stylów architektonicznych. Miasto ma 3 place, w tym Belavista, z którego roztacza się wspaniały widok na Bokę Kortorską, a nad miastem górują twierdze. Po zwiedzaniu miasteczka pożeglujemy w stronę portu w Tivacie, gdzie zakończymy naszą morską przygodę. W cenie rejsu lunch. (dodatkowo płatne ok, 40 euro). Obiadokolacja i nocleg
Dzień 8
Śniadanie , wykwaterowanie z hotelu, transfer: – dla Klientów pozostających na dodatkowy tydzień pobytu – przejazd do wybranego hotelu, a 15 dnia wylot do Polski, – dla Klientów powracających do Polski transfer na lotnisko, wylot samolotem czarterowym.
Hotele **/ *** (część objazdowa, 7 noclegów)
Pokoje: funkcjonalnie wyposażone, 2 – osobowe (możliwość dostawki), wszystkie z łazienkami i w większości z TV.
Do dyspozycji gości: wszystkie hotele posiadają recepcję, bar, restaurację
Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje
Dla chętnych istnieje możliwość przedłużenia imprezy o tydzień pobytu w Czarnogórze w wybranym przez Państwa hotelu.
Cena podstawowa obejmuje: przelot samolotem czarterowym do Podgoricy, opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (7 rozpoczętych dób hotelowych), wszystkie transfery klimatyzowanym autokarem, pociągiem lub busem, śniadania, obiadokolacje, opiekę pilota, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, Assistance i bagaż).
Cena podstawowa nie obejmuje: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, lokalnych przewodników, dodatkowych posiłków, wycieczek fakultatywnych oraz innych wydatków osobistych. Orientacyjny koszt biletów wstępu i systemu Tour Guide – ok. 98 EUR/os, płatne pilotowi na miejscu. Dodatkowa opłata, taksa klimatyczna – ok. 1,5 EUR/dzień/os. w zależności od położenia hotelu.
Wizy:
Aktualne warunki wjazdowe dla programu CZP:
Serbia:
Obywatele polscy przyjeżdżający do Republiki Serbii zobowiązani są do przedstawienia Unijnego Certyfikatu COVID wydawanego na podstawie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/953 potwierdzające szczepienia.
Certyfikaty można pobrać między innymi z indywidualnego konta IKP: https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta.
Więcej informacji o Certyfikatach: https://www.gov.pl/web/certyfikat.
W przypadku jeśli osoby nie posiadają Unijnego Certyfikatu COVID wjazd na teren Republiki Serbii będzie dla nich możliwy dla osób, które, okażą negatywny wyniku testu PCR nie starszy niż 48 h
Osoby, które nie będą spełniały jednego z wyżej wymienionych warunków, przy wjeździe na terytorium Republiki Serbii zostaną automatycznie skierowane Policję Graniczną na kwarantannę.
Program zaczyna się od tego kraju, dlatego test należy wykonać w Polsce w rano w dniu wylotu. Wynik testu będzie dostępny w systemie labolatorium w momencie gdy klienci będą już na miejscu w Czarnogórze. Na tym teście wjedziemy do Serbiii zaczniemy zwiedzanie.
Bośnia i Hercegowina:
Obywatele polscy przyjeżdżający do Bośni i Hercegowiny mogą swobodnie przekraczać granicę jeżeli, co najmniej 14 dni przed wjazdem do BiH przyjęli ostatnią dawkę danej szczepionki i okażą potwierdzający to dokument sporządzony w języku miejscowym (bośniacki, chorwacki, serbski) lub angielskim..
W przypadku jeśli osoby nie są zaszczepione to wjazd będzie dla nich możliwy jeżeli okażą negatywny wynik testu PCR lub antygenowy wykonany w ciągu 48 godzin sporządzony w języku miejscowym (bośniacki, chorwacki, serbski) lub angielskim. nie starszy niż 48 h.
Ozdrowieńcy muszą okazać zaświadczenie lekarskie sporządzone w języku miejscowym (bośniacki, chorwacki, serbski) lub angielskim potwierdzające odbycie choroby w okresie od 14 do 180 dni przed przekroczeniem granicy.
Osoby, które nie będą spełniały jednego z wyżej wymienionych warunków, przy wjeździe zostaną automatycznie skierowane Policję Graniczną na kwarantannę.
Opinie klientów
Klienci oceniają tę wycieczkę na 5.6/6.