Witajcie w Serbii! 10 dni – Biuro Podróży Adria

Biuro Podróży ADRIA

Jesteśmy na rynku od 2001 roku.
Sprawdź nasze najnowsze oferty

Zobacz

W ofercie:

Bilety autokarowe

Bilety lotnicze

Bilety promowe

Ubezpieczenia turystyczne

Wczasy

Wycieczki

Obozy, kolonie

Witajcie w Serbii! 10 dni

03.07 - 12.07.2021 (różne terminy)
od 1 494 zł/os.

Bośnia i Hercegowina, Serbia, Węgry

maj 2021
 
15.05 – 24.05 (sob. – pon.)
22.05 – 31.05 (sob. – pon.)
29.05 – 07.06 (sob. – pon.)
 
czerwiec 2021
 
05.06 – 14.06 (sob. – pon.)
12.06 – 21.06 (sob. – pon.)
19.06 – 28.06 (sob. – pon.)
26.06 – 05.07 (sob. – pon.)
 
lipiec 2021
 
03.07 – 12.07 (sob. – pon.)
10.07 – 19.07 (sob. – pon.)
17.07 – 26.07 (sob. – pon.)
24.07 – 02.08 (sob. – pon.)
31.07 – 09.08 (sob. – pon.)
 
sierpień 2021
 
07.08 – 16.08 (sob. – pon.)
14.08 – 23.08 (sob. – pon.)
21.08 – 30.08 (sob. – pon.)
28.08 – 06.09 (sob. – pon.)
 
wrzesień 2021
 
 
04.09 – 13.09 (sob. – pon.)
11.09 – 20.09 (sob. – pon.)
18.09 – 27.09 (sob. – pon.)
25.09 – 04.10 (sob. – pon.)


Program

Budapeszt i Belgrad – stolice nad Dunajem • Sremski Karlovci • twierdza Golubac • Żelazne Wrota • Fruszka Gora • Felix Romuliana • cuda serbskiej przyrody – kanion Uvac • winnice – Ivo Andrić i słynny most w Wyszegradzie • Mokra Gora • wioska Emira Kusturicy • koleją przez Serbię • Sarganska Osmica • Sarajevo • bośniackie ciekawostki – Jajce i Banja Luka

Galeria

Dzień 1
Wyjazd z Polski wg rozkładu. Przejazd przez Słowację na Węgry. Panoramiczne zwiedzanie Budapesztu. Budapeszt to najpiękniej położona stolica nad Dunajem, zobaczymy Plac Bohaterów, Wzgórze Zamkowe z Basztami Rybackimi i kościołem Macieja oraz zapierający dech w piersiach widok na miasto i rzekę z Góry Gellerta. Zakwaterowanie w hotelu w Budapeszcie lub okolicach. Nocleg.

Dzień 2
Po śniadaniu wyjazd z Budapesztu i przejazd do Serbii. Tuż za granicą serbską dotrzemy do Suboticy. W secesyjnym centrum miasta odwiedzimy ratusz, którego wieża jest symbolem miasta i jednocześnie najwyższym punktem w okolicy. Miasto słynie z kamienic w stylu węgierskiej secesji. Przejazd w stronę Nowego Sadu – stolicy autonomicznego okręgu Wojwodina, a następnie do Karłowic (Sremski Karlovci). Spacer po barokowym centrum miasta – Pałac Patriarchy, cerkiew św. Mikołaja, najstarsze gimnazjum serbskie, fontanna „Cztery Lwy” oraz Kościół Pokoju – miejsce podpisania Pokoju Karłowickiego, który zmienił mapę tej części Europy. Region Fruszka Gora słynie z uprawy winorośli, odwiedzimy jedną z miejscowych winiarni (degustacja win i tradycyjnych przekąsek). Wejdziemy też na twierdzę Petrovaradin położoną nad Dunajem, naprzeciw Nowego Sadu, zwaną Gibraltarem Dunaju. Przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3
Śniadanie. Zwiedzanie stolicy Serbii: spacer po parku utworzonym na terenie twierdzy Kalemegdan oraz czas wolny na deptaku, reprezentacyjnej ulicy Kneza Mihajla. Przejazd do Smedereva i zwiedzanie największej twierdzy średniowiecznej na Bałkanach. Została ona zbudowana w 1428 r. przez serbskiego despotę Djuradja Brankovicia przy ujściu rzeki Jezava do Dunaju. Dunaju). Po drodze mijać będziemy twierdzę Golubac, która znajduje się przy wejściu do Parku Narodowego Djerdap. Przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 4
Po śniadaniu, dla chętnych, rejs statkiem po Dunaju w Żelaznych Wrotach (płatne dodatkowo 15EUR/os.). Zobaczymy największą skalną rzeźbę w Europie – legendarnego wodza Daków, Decebala oraz Tablicę Trajana, upamiętniającą budowę drogi w przełomie Dunaju w II w n.e. Przejazd do Rogljevaczkich  lub Rajaczkich Piwnic winnych koło Negotina. To unikatowe kilkusetletnie kamienne piwnice, w których do dziś leżakują wysokiej jakości wina, produkowane metodami mającymi swoje korzenie w starożytności. Degustacja win i tradycyjnych smakołyków. Przejazd w kierunku miasta Zajeczar we wschodniej Serbii, przy granicy z Bułgarią. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 5
Po śniadaniu wizyta w Muzeum Narodowym, następnie przejazd do archeologicznego wykopaliska Felix Romuliana – pałacu cesarskiego ozdobionego mozaikami z III w. n.e. (UNESCO). Następnie udamy się do Resavskiej Jaskini – jednej z najciekawszych w Serbii ze względu na bogatą szatę naciekową. Po południu zwiedzanie monastyru Manasija – najlepiej ufortyfikowanego w całej Serbii. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 6
Po śniadaniu przejazd widokową trasą doliny rzeki Ibar zwaną Doliną Jorgovana (Doliną Bzów) do średniowiecznego kompleksu klasztornego Studenica, pięknie położonego w dolinie rzeki o tej samej nazwie. To największy i najbogatszy serbski klasztor. Na terenie otoczonym murami z konakiem znajdują się trzy cerkwie, w tym Cerkiew Królewska – miejsce wiecznego spoczynku władców z rodu Nemanjićów, z dobrze zachowanymi cennymi freskami z XIV w. Przejazd do Novego Pazaru, miasta o orientalnym, tureckim charakterze. Czas wolny w mieście. Przejazd do Sjenicy, zwanej „serbską Syberią”. Wyprawa busami na punkt widokowy Modlitwa, skąd widać zjawiskowo uformowane meandry rzeki, i gdzie przy odrobinie szczęścia można podziwiać sępy białogłowe. Kanion Uvca jest głównym siedliskiem tych ogromnych ptaków. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 7
Po śniadaniu rejs łódkami meandrami kanionu rzeki Uvac – najpiękniejszego miejsca w Serbii. Na niedostępnych półkach skalnych gnieżdżą się tam sępy białogłowe. Przejazd w okolice Zlatiboru. Wsie w tym regionie słyną z rzemiosła ludowego  i zabytkowej architektury. Przejazd do Mokrej Gory i przejażdżka zabytkową kolejką wąskotorową, zwaną Szargańska Osmica. Trasa prowadzi przez 22 tunele, 5 mostów i pokonuje różnicę poziomów około 300 metrów na całkowitej długości 15 km. Po drodze pociąg zatrzymuje się w ciekawych widokowo miejscach, między innymi na stacji Golubici, zbudowanej specjalnie na potrzeby filmu Emira Kusturicy „Życie jest cudem”. Zakwaterowanie w hotelu, w zabytkowych budynkach stacji kolejowej należącej do Kolei Serbskich. W miarę wolnego czasu zaproponujemy w tym dniu wieczór z muzyką regionalną (dodatkowo płatne ok. 35 euro).Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 8
Po śniadaniu odwiedzimy Drvengrad – drewnianą wioskę –skansen- zbudowaną przez znanego reżysera, Emira Kusturicę . Urocze, drewniane domy, cerkiew z dzwonnicą, restauracje, kramy z pamiątkami i rękodziełem; więzienie, biblioteka, galeria oraz liczne gadżety prosto z planu filmowego, np. czarna wołga, czy różowy cadilac. Swoje ulice mają tu Fellini, Bergman, czy Bruce Lee.. Przejazd do Bośni i Hercegowiny. W Wyszegradzie spacer przez najsłynniejszy most na Bałkanach, zbudowany w XVI w. przez mistrza Sinana na zamówienie Mehmeda Paszy Sokolovića. Historia tego mostu, harmonijnie spinającego brzegi rzeki jedenastoma lekko przerzuconymi łukami, stała się inspiracją dla pisarza Ivo Andrića do napisania powieści pt.: „Most na Drinie”, za którą otrzymał Nagrodę Nobla. Dla chętnych ok 30 min widokowy rejs po rzece Drinie. W trakcie rejsu statki przepływają pod jednym z 11 łuków mostu Sokolovicia (płatne dodatkowo ok. 10 e). Przejazd w kierunku Sarajewa. Stolica dzisiejszej Bośni i Hercegowiny została założona w XV w. przez Turków Osmańskich w pięknej dolinie rzeki Miljacki. W programie zwiedzanie zabytkowego centrum miasta, gdzie mieszają się wpływy różnych kultur i religii. Zobaczymy miedzy innymi meczet Gazi Husrev-beja lub cerkiew prawosławna Archaniołów Gabriela i Michała oraz Latinski Most – miejsce zamachu na arcyksięcia Ferdynanda. Sercem Sarajewa od wieków pozostaje Bascarsija – turecki bazar z tradycyjnymi warsztatami rzemieślniczymi w wąskich uliczkach, sukiennicami oraz restauracjami, gdzie można np. zjeść najlepsze cevapcici na Bałkanach. Na głównym placu, który jest stałym miejscem spotkań mieszkańców Sarajewa, stoi piękna studnia o ażurowej konstrukcji – ostatni fragment wodociągu zbudowanego w XVI w.  Zakwaterowanie w hotelu w Sarajewie lub jego okolicy. Obiadokolacja i nocleg.


Dzień 9
Po śniadaniu spacer po rezerwacie źródeł rzeki Bosny, głównej rzeki Bośni. Następnie zatrzymamy się przy młynkach na rzece Pliva, stojących malowniczo wśród uskoków wodnych rzeki. Po drodze mijać będziemy bośniackie piramidy. Przejazd do miasta Jajce, położonego na jajowatym wzgórzu nad wodospadem. Nad miastem malowniczo góruje twierdza. W drodze powrotnej niesamowitym kanionem rzeki Vrbas kierujemy się na Banja Lukę. Przejazd do Polski przez Słowenię, Austrię i Czechy.

Dzień 10
Przyjazd do Polski w godzinach porannych. (Realizacja programu obejmuje przejazd ok. 3600 km – liczone od granic Polski).

Uwagi do programu
– Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.
– Pilot nie oprowadza po miastach i obiektach muzealnych.
– Realizacja tej wycieczki może odbywać się na podstawie dowodu osobistego lub paszportu (dokumenty powinny być ważne min. 3 m-ce od daty powrotu)!
Cena podstawowa obejmuje: przejazd komfortowym autokarem (wc, klimatyzacja, bar, video), zakwaterowanie j.w. (8 rozpoczętych dób hotelowych), 8 śniadań i 7 obiadokolacji (w hotelu na Węgrzech tylko śniadanie), program turystyczny j.w., ubezpieczenie TU EUROPA (NNW, KL, Assistance i bagaż) oraz opiekę pilota.

Cena podstawowa nie obejmuje: kosztów miejscowych przewodników, biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, systemu Tour Guide-orientacyjny koszt biletów wstępu i przewodników – około 112 EUR/os, płatne pilotowi na miejscu, opłaty klimatycznej ok. 1 EUR/dzień/os. w zależności od położenia hotelu oraz innych wydatków osobistych

Realizacja: eurostarsystem.eu