Bułgaria i Rumunia-Siedmiogród i Góry Bałkanów10 dni – Biuro Podróży Adria

Biuro Podróży ADRIA

Jesteśmy na rynku od 2001 roku.
Sprawdź nasze najnowsze oferty

Zobacz

W ofercie:

Bilety autokarowe

Bilety lotnicze

Bilety promowe

Ubezpieczenia turystyczne

Wczasy

Wycieczki

Obozy, kolonie

Bułgaria i Rumunia-Siedmiogród i Góry Bałkanów10 dni

06 - 15 lip 2024 (różne terminy)
od 2240 zł/os.

Kluż Napoca – stolica Transylwanii • Oradea – perła secesji • Sybin – miasto artystów • Bukareszt – Paryż Bałkanów • Wielkie Tyrnowo – miasto twierdza • Klasztor Trojański – mistyka prawosławia • Sofia – serce Bułgarii • Borowec – najwyższe szczyty Bałkanów • Timiszoara – początek upadku Ceausescu • Płowdiw – Europejska Stolica Kultury

Terminy:

20 – 29 kwi 2024
27 kwi – 06 maj 2024
04 – 13 maj 2024
25 maj – 03 cze 2024
01 – 10 cze 2024
15 – 24 cze 2024
22 cze – 01 lip 2024
06 – 15 lip 2024
20 – 29 lip 2024
03 – 12 sie 2024
10 – 19 sie 2024
17 – 26 sie 2024
31 sie – 09 wrz 2024
07 – 16 wrz 2024
14 – 23 wrz 2024

Program

Dzień 1
Wyjazd z Polski według rozkładu. Po drodze krótkie postoje. Przyjazd do Oradea w późnych godzinach wieczornych (w tym dniu nie ma kolacji-dotyczy klientów, którzy dopłacili do tej opcji). Zakwaterowanie w hotelu i nocleg. (Trasa ok. 650 km – Katowice-Oradea)

Dzień 2
Po śniadaniu wykwaterowanie i zwiedzanie Oradea. Podczas spaceru zobaczymy m. in. hotel „Czarny Orzeł”, synagogę, ratusz, cerkiew w stylu barokowo-klasycystycznym z zegarem wskazującym fazy księżyca. Przejazd w kierunku Kluż Napoka – stolicy Siedmiogrodu. Spacer po starym mieście z gotyckim kościołem pw. św. Michała i pomnikiem króla Macieja Korwina z 1902 r. Przejdziemy do pałacu Banffy, najznakomitszego barokowego pałacu miejskiego Transylwanii. Zobaczymy: Uniwersytet Babes-Bolyai i kościół reformowany, a także Plac Avrama Iancu z prawosławną katedrą i Teatrem Narodowym. Nocleg w hotelu w Kluż Napoca lub okolicy. (Trasa ok. 180 km)

Dzień 3
Po śniadaniu, wykwaterowanie i przejazd do jednej z największych i najstarszych kopalni w Europie – Salina Turda„*”. Sól wydobywano tu już w czasach rzymskich, a zakończono w XX w. Kompleks składa się z trzech szybów: Terezia (z najgłębszym punktem – 120 m), Anton (108 m) i Rudolf (42 m). Ze specjalnie oświetlonych konstrukcji będziemy podziwiać skomplikowane formacje skalne. Udamy się do miasta Alba Julia na zwiedzanie potężnej cytadeli Alba Carolina oraz katedry pw. św. Michała, w której pochowany jest Jan Hunyady. W centrum twierdzy zobaczymy koronacyjną cerkiew katedralną pw. Świętej Trójcy. Udamy się do Sybinu określanego mianem miasta artystów, w 2007 r. Europejskiej Stolicy Kultury, a w 2019 pełnił rolę Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej. Spacer po zabytkowym centrum: Plac Duży, Mały i Huet, żelazny Most Kłamców oraz budynki posiadające „oczy”. Wieczorem tradycyjna, rumuńska kolacja dla chętnych (dodatkowo płatna, koszt ok. 60 EUR, w tym dniu nie ma obiadokolacji w hotelu – dotyczy klientów którzy dopłacili do tej opcji). Nocleg w hotelu w Sybinie lub okolicy. (Trasa ok. 190 km)

Dzień 4
Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do Bukaresztu. Po drodze zatrzymamy się w klasztorze Cozia„*”, najpiękniejszym obiekcie sakralnym w dolinie rzeki Olt. Dzięki zachowaniu detalu kamiennego oraz fresków stanowi prawdziwy skarbiec sztuki średniowiecznej Wołoszczyzny. Dla Rumunów Cozia jest jednym z głównych miejsc pielgrzymkowych. Udamy się do Bukaresztu, stolicy Rumunii. Zwiedzanie metropolii nazywanej „Paryżem Bałkanów” z racji podobieństwa eklektycznej zabudowy oraz wielkomiejskich, szerokich bulwarów. Panoramiczny przejazd największymi bulwarami miasta od Pałacu Parlamentu„*” przez Plac Uniwersytecki do Placu Rewolucji. Spacer po starym mieście z ruinami XIV-w. dworu łączonego z postacią hospodara Wlada Palownika – pierwowzoru Drakuli, cerkwią grecką i pompatyczną dzielnicą bankową. Uwaga! Ze względu na wprowadzenie przez władze Bukaresztu zakazu poruszania się autokarów po centrum stolicy, miasto będzie zwiedzane środkami komunikacji miejskiej oraz pieszo. Nocleg w hotelu w Bukareszcie lub okolicy. (Trasa ok. 300 km)

Dzień 5
Po śniadaniu udamy się w kierunku Bułgarii i przekraczając Dunaj dojedziemy do Ruse. Na przełomie XIX i XX w. było to najbardziej „zachodnie” z bułgarskich miast. To tutaj powstała pierwsza linia kolejowa w Bułgarii prowadząca do Warny, pierwszy browar, prywatny bank, towarzystwo ubezpieczeniowe, szkoła morska i nowoczesne statki. Podczas spaceru zobaczymy m. in. Plac Wolności, otoczony budynkami nawiązującymi do architektury Wiednia i Paryża, Pomnik Wolności – symbol miasta, Teatr Dramatyczny i Panteon Bohaterów Odrodzenia Narodowego. Przejazd do Wielkiego Tyrnowa, gdzie odwiedzimy wzgórze Carewiec„*” i usytuowane na nim pozostałości twierdzy – stolicy Drugiego Państwa Bułgarskiego. Na jednym jej końcu znajduje się wieża Baldwina, gdzie więziono pojmanego i okaleczonego władcę Cesarstwa Łacińskiego, które powstało w miejsce podbitego przez krzyżowców Bizancjum, a na drugim Skała Straceń, z której zrzucano skazańców w nurt rzeki Jantra. Wieczorem (dla chętnych) tradycyjna kolacja bułgarska (dodatkowo płatna ok. 60 EUR/os.). Nocleg w hotelu w Wielkim Tyrnowie lub okolicy (w tym dniu nie ma kolacji w hotelu, dotyczy klientów którzy dopłacili do tej opcji). (Trasa ok. 200 km)

Dzień 6
Po śniadaniu przejazd i zwiedzanie Monastyru Trojańskiego„*” – jeden z najsłynniejszych klasztorów Bułgarii. Przejazd panoramiczną trasą przez centralne pasmo Masywu Bałkańskiego, które dało początek nazwie całego Półwyspu. Przejazd Równiną Tracką w kierunku największego miasta centralnej Bułgarii – Płowdiw, które w 2019 było Europejską Stolicą Kultury. Znane w starożytności jako Eumolpia zostało podbite przez Filipa II Macedońskiego (ojca Aleksandra Wielkiego) i przemianowane na Philippopolis. Podczas spaceru zobaczymy m.in.: pozostałości rzymskiego miasta Trimontium, cerkiew Św. Konstantyna i Heleny z XIX w. (w swej pierwszej wersji wzniesioną w IV w. przez cesarza rzymskiego), zabytki tureckiego Filibe w tym tzw. Meczet Piątkowy (Dżumaja), a także niezwykłą XIX-wieczną część bułgarskiej odsłony miasta – labirynt brukowanych uliczek i okazałych, kupieckich rezydencji. Nocleg w hotelu w Płowdiwie lub okolicy. (Trasa ok. 240 km)

Dzień 7
Po śniadaniu udamy się do kurortu górskiego Borowec, gdzie wjedziemy na wysokość ponad 2000 m. n.p.m., aby zobaczyć najwyższe pasmo górskie Półwyspu Bałkańskiego, a przy bezchmurnej pogodzie najwyższy szczyt – Musała. Uwaga: ze względu na sezonową renowację kolejki do ok. połowy czerwca nie ma możliwości wjazdu na wysokość ponad 2000m. n.p.m. W zamian odwiedzin Borowca udamy się na zwiedzanie Cerkwi Bojańskiej„*” pw. Św. Mikołaja i Pantelejmona w Sofii (UNESCO). Przejazd do Sofii, gdzie poznamy jej historyczną część. Podczas spaceru zobaczymy m.in. katedrę pw. Św. Aleksandra „*”– największą, ukończoną cerkiew na Bałkanach z pozłacanymi kopułami oraz 12 ciężkimi dzwonami, upiększoną freskami i ikonami, wysoki na 14 m. posąg Aleksandra II zwanego Carem Oswobodzicielem, który przyczynił się do odzyskania niepodległości przez Bułgarów, cerkiew pw. Św. Zofii, o podstawach z IV w., która współcześnie dała nazwę miastu, Cerkiew Św. Mikołaja, Narodową Galerię Sztuk Pięknych znajdującą się w dawnym pałacu carskim, Muzeum Archeologiczne w Wielkim Meczecie z XV w (większość obiektów oglądana z zewnątrz). Spacer zakończymy przy cerkwi pw. Św. Jerzego – najstarszym budynku stolicy. Nocleg w hotelu w Sofii lub okolicy. (Trasa ok. 240 km)

Dzień 8
Po śniadaniu przejazd do jaskini Ledenika„*”, gdzie będziemy mogli poznać również ciekawe wnętrze Starej Płaniny, a następnie do Bełogradcziku, gdzie zobaczymy jeden z cudów bułgarskiej przyrody, zespół niesamowitych formacji skalnych, w który wkomponowana jest twierdza„*” z XIV i XIX w. Dunaj przekroczymy w okolicach miasta Widyń, wjeżdżając ponownie do Rumunii. Przejazd do Drobeta-Turnu Severin. Jeśli czas pozwoli przejedziemy widokową trasą między miejscowościami Drobeta-Turnu Severin i Orszowa, gdzie Dunaj przebija się pomiędzy urwiskami skalnymi oraz w pobliżu tamy zwanej Żelazne Wrota. Nocleg w okolicy Drobeta-Turnu Severin lub Baile Herculane. (Trasa ok. 380 km)

Dzień 9
Po śniadaniu przejazd na zwiedzanie Timiszoary, najbardziej kosmopolitycznego z rumuńskich miast, w którym przeplatają się – tworząc fascynującą mieszankę – elementy austriackie, rumuńskie, węgierskie, niemieckie, serbskie, słowackie i żydowskie. Do dziś habsburskie centrum tego drugiego co do wielkości miasta w Rumunii zwraca uwagę mieszczańską elegancją. Podczas spaceru zwiedzimy m.in. Plac Zwycięstwa z neobizantyńsko-mołdawskim soborem Banatu, na którym rozpoczęła się Rumuńska Rewolucja w 1989 r., Plac Wolności, a także Plac Zjednoczenia z barokową katedrą pw. św. Jerzego. Następnie udamy się na zwiedzanie miasta Szeged – stolicy węgierskiej, ostrej papryki i salami. Krótki spacer po centrum miasta podczas, którego zobaczymy Synagogę w stylu fin de siecle, Teatr Narodowy – jeden z ponad 200 obiektów kultury stworzonych w Europie przez słynną pracownię Fellner & Helmer i Wieżę Domotor – najstarszy obiekt miasta. (Trasa ok. 350 km) Po południu wyjazd w kierunku Polski. Przejazd przez Węgry i Słowację.

Dzień 10
Przyjazd do Polski w godzinach południowych (Katowice ok. 11:00). (Trasa ok. 640 km)

Uwagi do programu
-Zwiedzanie wewnątrz obiektów oznaczonych *
– Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.
– Pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.

Cena obejmuje: przejazd komfortowym autokarem (WC, klimatyzacja, bar, video), zakwaterowanie j.w. (8 rozpoczętych dób hotelowych), śniadania, program turystyczny j. w., ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, Assistance i bagaż) oraz opiekę pilota.

Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłat rezerwacyjnych, usług przewodnickich, napiwków i Tour Guide System (kwota ok. 202 EUR/os płatna pilotowi imprezy), mozliwość dopłaty do 5 obiadokolacji w systemie rezerwacyjnym (bez kolacji w 1, 3, 7 i 9 dniu imprezy; napoje do obiadokolacji dodatkowo płatne); zakupu wycieczek fakultatywnych: tradycyjna kolacja rumuńska ok. 60 EUR/os., tradycyjna kolacja bułgarska ok. 60 EUR/os; dodatkowych posiłków, obiadokolacji oraz innych wydatków osobistych.

 

Galeria

 

Realizacja: eurostarsystem.eu