Stambuł – na styku kontynentów 8 dni – Biuro Podróży Adria

Biuro Podróży ADRIA

Jesteśmy na rynku od 2001 roku.
Sprawdź nasze najnowsze oferty

Zobacz

W ofercie:

Bilety autokarowe

Bilety lotnicze

Bilety promowe

Ubezpieczenia turystyczne

Wczasy

Wycieczki

Obozy, kolonie

Stambuł – na styku kontynentów 8 dni

08 - 15 cze 2022(różne terminy)
od 6335 zł/os.

Program:

przelot do Grecji • 8 lub 15 dni – możliwość przedłużenia o pobyt na greckiej wyspie Lesbos• Stambuł • kompleks pałacowy Topkapi • Hagia Sophia • Błękitny Meczet • Hipodrom • Cysterny Yerebatan • bazar Kapali Carsi • tureckie specjały – kawa, kumpir i fajka wodna

 

Galeria

 

Dzień 1
Zbiórka przy stanowiskach odpraw na 2 godz. przed wylotem samolotu na poszczególnych lotniskach. Wylot na Lesbos. Po przylocie spotkanie z pilotem oraz przeprawa promowa do Turcji i przejazd autokarem na nocleg. (Trasa ok. 100 km).
Dzień 2
Po śniadaniu wyjazd w kierunku Stambułu oraz zwiedzanie miasta. Rozpoczniemy od meczetu Sułtana Eyup, jeden z najważniejszych dla muzułmanów meczetów w Stambule z racji spoczywającego tu Abu Ayyuba al-Ansariego, przyjaciela Proroka Mahometa. Następnie wjedziemy na wzgórze Pierre Loti, gdzie przy szklance kawy po turecku będziemy podziwiać przepiękną panoramę miasta. (Trasa ok. 300 km).
Dzień 3
Po śniadaniu zwiedzanie rozpoczniemy od placu Beyazita, na którym znajduje się Meczet Beyazita, nazywany także „Meczetem Gołębim”. Najprawdopodobniej powstał on w XVI w. i jest przykładem klasycznej architektury osmańskiej. W skład kompleksu wchodzą także inne budowle: kuchnia, dwa mauzolea, szkoła koraniczna, łaźnie, dom pielgrzymów oraz karawanseraj. Następnie zobaczymy Wieżę Beyazita – 85-metrową, marmurową budowlę wzniesioną na plecenie sułtana Mahmuda II do wypatrywania pożarów. Cztery piętra wieży noszą nazwy: Straż, Sygnał, Kosz i Sztandar. Będziemy podziwiać także budynek Uniwersytetu Stambulskiego, jednego z najstarszych ośrodków naukowych nie tylko na Bliskim Wschodzie ale także na świecie. Kolejno przejdziemy do drugiego co do wielkości meczetu w mieście – Meczetu Suleymaniye z XVI w., będącego arcydziełem architektury osmańskiej. Jego twórcą był wybitny na skalę światową turecki budowniczy Sinan (nadworny architekt 5-ciu sułtanów). Następnie czas wolny w „największym centrum handlowym Stambułu” – Krytym Bazarze (Kapali Carsi), który posiada 64 ulice, ponad 4000 sklepów i 22 wejścia. Kolejno zaprosimy Państwa na zwiedzanie dzielnicy Ortakoy, gdzie zobaczymy przepiękny Wielki Meczet Imperialny, zbudowany z białego kamienia w stylu neobarokowym. Czas wolny w Ortakoy, w trakcie którego polecamy spróbowanie tureckich specjałów, np.: kumpir, czyli pieczonych ziemniaków w skórce z różnymi dodatkami. Zobaczymy także most Galata, który przecina Złoty Róg, a z mostu 63-metrową wieżę o tej samej nazwie. Wieża Galata została zbudowana w 1384 r. jako część fortyfikacji ówczesnej kolonii Genui i była jej najważniejszym punktem. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.
Dzień 4
Po śniadaniu zwiedzimy Pałacu Dolmabahce, zbudowany w XIX w. przez sułtana Abdulmecida I. Pałac miał za zadanie złożyć świadectwo ciągłej potęgi Imperium Osmańskiego, został zaprojektowany i zbudowany w stylu zachodnioeuropejskim, a jako wzorce posłużyły francuski Luwr i angielski Pałac Buckingham. Następnie przeprawa promowa na część azjatycką miasta – Stambuł jest bowiem jedynym miastem na świecie położonym na dwóch kontynentach. Dotrzemy do dzielnicy Uskudar, która w starożytności nazywana była „złotym miastem” i pełniła rolę cmentarza miejskiego. Z wybrzeża zobaczymy znajdującą się na wyspie wieżę Kizkulesi (Wieżę Panny lub Wieżę Leandra), z którą wiąże się tajemnicza legenda. Zobaczymy najbardziej znany w Uskudar meczet Mihrimah Sultan, wybudowany na zlecenie ukochanej córki Sulejmana Wspaniałego i Roksolany – Mihrimah. Następnie udamy się do letniego pałacyku Kucuksu, położonego nad Bosforem. Na stronę europejską wrócimy przez Most Bosforski łączący brzeg europejski z azjatyckim. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.
Dzień 5
Po śniadaniu zwiedzanie zabytkowej dzielnicy Sultanahmet, nazywanej często „sercem Stambułu”. Rozpoczniemy od Hipodromu, który mógł pomieścić 100 tys. widzów i gdzie odbywały się wyścigi kwadryg oraz antyczne przedstawienia. Po pierwotnym Hipodromie pozostały dzisiaj: kolumna Konstantyna, kolumna Wężowa i egipski obelisk. Następnie zobaczymy Błękitny Meczet. Kolejnym punktem zwiedzania będzie Hagia Sophia – bizantyjski kościół ufundowany przez cesarza Justyniana I Wielkiego. Zwiedzimy także kompleks pałacowy Topkapi, który od XV do XIX w. był siedzibą sułtanów. Niewątpliwie największe bogactwo kryje w sobie tutejszy skarbiec, wypełniony osmańskimi klejnotami i szlachetnymi metalami, a ciekawość wzbudzają liczne sale haremu, w których przebywało blisko 5 tys. osób i które również zwiedzimy. Kolejnym punktem programu będzie Cysterna Bazylikowa, która powstała za czasów panowania cesarza Justyniana i miała doprowadzać wodę do pałacu cesarza na wypadek wojny. Tego dnia okazja do zapoznania się z tradycją tkania tureckich dywanów – możliwość zakupu. Powrót do hotelu i obiadokolacja.
Dzień 6
Po śniadaniu zwiedzimy Kościół św. Zbawiciela na Chorze – znany w Stambule jako meczet Kariye. Jego wspaniałe mozaiki i freski przedstawiające Matkę Boską i Chrystusa stanowią jedne z najwspanialszych przykładów sztuki bizantyjskiej na świecie. Zobaczymy także historyczny budynek stacji Sirkeci – ostatniego przystanku Orient Expresu, kursującego z przerwami pomiędzy Paryżem, a Stambułem w latach 1883-1977 r. Czas wolny na zakupy. Powrót do hotelu na obiadokolację. Następnie zapraszamy na wyjście do centrum, na pożegnanie ze Stambułem i zapalenie fajki wodnej. Powrót do hotelu na nocleg.
Dzień 7
Po śniadaniu udamy się na niezwykły rejs po Bosforze. Następnie przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg. (Trasa ok. 400 km).
Dzień 8
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu, przeprawa promowa na Lesbos. Następnie transfer na lotnisko i powrót do Polski.
Uwagi do programu
Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.

Zakwaterowanie na objeździe
Zakwaterowanie:

Hotele *** – skromne, położone zwykle blisko centrów miast.

Pokoje: 2 – osobowe (możliwość dostawki), wszystkie z klimatyzacją i łazienkami. Klimatyzacja indywidualna lub sterowana centralnie, w zależności od hotelu.

Wyżywienie:
Śniadania typu bufet oraz obiadokolacje (bufet lub zestawy serwowane do stolików). Napoje do obiadokolacji płatne dodatkowo.

Kategoria lokalna:
***

Wizy

Wiza

Do przekroczenia granicy tureckiej przez obywateli Polski niezbędna jest wiza oraz paszport ważny co najmniej 150 dni od daty wjazdu do Turcji oraz 60 dni od momentu wygaśnięcia ważności wizy. Pośredniczymy w uzyskaniu wizy. Usługa dostępna jest i kosztuje 175 zł/os (konieczność wypełnienia i potwierdzenia wniosku wizowego w systemie rezerwacyjnym maksymalnie na 3 dni przed rozpoczęciem imprezy). W przypadku dzieci do lat 2 (podlegają obowiązkowi wizowemu) cena będzie zmieniona ręcznie u jednej z osób dorosłych na rezerwacji. Uzyskana wiza wydawana jest na okres 180 dni i uprawnia do 90 dni pobytu na terenie Turcji, jest to wiza wielokrotnego przekroczenia granicy. Istnieje możliwość wykupienia wizy po przylocie.

Opłata za wizę wyrabianą na lotnisku w Turcji wynosi odpowiednio 30 USD/25 EUR/20 GBP od osoby – płatne gotówką. Każdy obywatel Polski zobowiązany jest do wykupienia wizy.

Uwaga:

Posiadacze paszportów tymczasowych nie mogą nabyć wizy w systemie E-visa ani na granicy. Muszą uzyskać ją w tureckiej placówce konsularnej i mogą obowiązywać ich inne warunki wizowe. Osoby posiadające inne obywatelstwo niż polskie mogą podlegać innym warunkom wizowym, w związku z tym prosimy o kontakt z Działem Wiz w celu weryfikacji.

Osoby posiadające inne obywatelstwo niż polskie mogą podlegać innym warunkom wizowym, w związku z tym prosimy o kontakt z Działem Wiz w celu weryfikacji.

Świadczenia

Cena podstawowa obejmuje: przelot samolotem czarterowym, opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (7 rozpoczętych dób hotelowych), transfery autokarem lub busem, wyżywienie: podczas części objazdowej – śniadania i obiadokolacje, program turystyczny j.w., opiekę polskiego pilota i rezydenta podczas pobytu, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, Assistance i bagaż).

Cena podstawowa nie obejmuje: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, napiwków, usług lokalnego przewodnika, opłat rezerwacyjnych do zwiedzanych obiektów, zestawu słuchawkowego Tour Guide. Orientacyjny koszt uczestnictwa w programie ok. 160 EUR (płatny pilotowi jako pakiet), nie obejmuje dodatkowych posiłków i napoi, innych wydatków osobistych oraz wizy tureckiej. UWAGA! Cena nie obejmuje lokalnego podatku turystycznego w wysokości ok. 4 EUR/pokój/dzień (pobierany jedynie w hotelu w Grecji). Podatek jest płatny bezpośrednio w recepcji, przed zakwaterowaniem Klientów w hotelu.

Uwaga! Powyższe ceny wiz oraz wysokość opłat za pakiet uczestnictwa w programie podane zostały na dzień 31.08.2018 r. i mogą ulec zmianie.

Fakultatywnie:

WIRUJĄCY DERWISZE
Spotkanie z mistycznymi wirującymi Derwiszami, kultywującymi tradycję sufickiego bractwa sięgającego początkami XI w. Mewlewici będący naśladowcami Mevlany Rumiego, który rozpowszechnił idee sufizmu i wzbogacił je o taniec zwany Semą uzyskali  od XII w duże znaczenie na terenie imperiów Seldżuckiego i Osmańskiego aby następnie odejść w cieniu zakazów i ograniczeń jakie na nich spadły wraz z nastaniem Republiki. Z natury sekretne praktyki można obejrzeć podczas nielicznych ceremonii będących pokazem duchowej podróży istoty ludzkiej oraz jej wznoszenia się za pośrednictwem miłości ku Doskonałości.
Uwaga: Ze względu na religijny charakter w czasie ceremonii nie wolno fotografować ani filmować.
Cena: ok. 17 Euro/os
STAMBUŁ NOCĄ
Stambuł pod osłoną nocy to zupełnie inne miasto. Oświetlone arterie, mosty, strzeliste minarety przenoszą w inny, baśniowy świat.  Przejazd przez nocne miasto do placu Taksim będącego centrum nocnego życia Stambułu.
Cena ok. 13 Euro/os
ŁAŹNIE TURECKIE – HAMMAM
Turecka łaźnia parowa – towarzyszyła dawniej Turkom o wiele częściej, niż ma to miejsce współcześnie. Hammam będący bezpośrednim następcą łaźni rzymskiej, z domieszką tradycji wschodu przetrwał w oryginalnej symbiozie po współczesność, na dodatek niezmiennie od setek lat. Pobyt w tureckiej łaźni to doprawdy niezapomniane przeżycie, jedyne w swoim rodzaju.
Cena ok. 39 Euro/os

Opinie klientów
Klienci oceniają tę wycieczkę na 4.6/6.

Inne
Obsługa grupy w systemie TOUR GUIDE.
Jest to bezprzewodowy system oprowadzania grup, umożliwiający Klientowi wygodny sposób zwiedzania.

Realizacja: eurostarsystem.eu