Bułgaria / Bułgaria, Rumunia, Mołdawia – Czarnomorska Mozaika – Biuro Podróży Adria

Biuro Podróży ADRIA

Jesteśmy na rynku od 2001 roku.
Sprawdź nasze najnowsze oferty

Zobacz

W ofercie:

Bilety autokarowe

Bilety lotnicze

Bilety promowe

Ubezpieczenia turystyczne

Wczasy

Wycieczki

Obozy, kolonie

Bułgaria / Bułgaria, Rumunia, Mołdawia – Czarnomorska Mozaika

21 - 28 cze 2022 (różne terminy)
od 2900 zł/os.

Terminy:


14 – 21 cze 202
2
21 – 28 cze 2022

05 – 12 lip 2022
12 – 19 lip 2022
26 lip – 02 sie 2022

09 – 16 sie 2022
16 – 23 sie 2022
30 sie – 06 wrz 2022
06 – 13 wrz 2022

13 – 20 wrz 2022

Program

Delta Dunaju • Transylwania • „zamek Drakuli” • winne piwnice Mołdawii • Jassy i Kiszyniów • Bukareszt • Wąwóz Bicaz • Babadag • Konstanca • dla chętnych wypoczynek w Złotych Piaskach (4 lub 7 nocy)

 

Dzień 1
Zbiórka przy stanowiskach odpraw Rainbow na 2 godz. przed wylotem samolotu na poszczególnych lotniskach. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na: r.pl/rozklady. Wylot do Bułgarii. Po przylocie transfer do hotelu w okolicy Warny lub Złotych Piasków. Czas wolny. Kolacja (fakultatywnie – przy późnym przelocie w formie suchego pakietu) i nocleg.

Dzień 2
Po wczesnym śniadaniu udamy się do Bukaresztu, stolicy Rumunii. Zwiedzanie miasta pełnego eklektycznej zabudowy oraz wielkomiejskich, szerokich bulwarów nazywanego niegdyś „Paryżem Bałkanów” lub „Małym Paryżem”. W programie między innymi: Plac Rewolucji (miejsce ucieczki Nicolae Ceausescu z Bukaresztu w 1989 r.), Pałac Parlamentu”*” (przykład megalomanii Ceausescu, według Księgi Rekordów Guinnessa najcięższy budynek na świecie i najdroższy budynek administracyjny świata), pompatyczna dzielnica bankowa z przełomu XIX i XX w., Plac Uniwersytecki, stare miasto z ruinami XIV-wiecznego dworu łączonego z postacią hospodara Wlada Palownika czyli legendarnego Drakuli i cerkwią grecką. Przejazd największymi bulwarami miasta. Nocleg i kolacja (fakultatywnie) w hotelu w Bukareszcie lub okolicy. (Trasa ok. 320 km)

Dzień 3
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Transylwanii. Zobaczymy miejscowość Bran i położony na przełęczy tzw. „biały zamek”, powszechnie znany jako „Zamek Drakuli” „*”. Jego architektura idealnie pasuje do legend o „księciu ciemności”, który podobno tu niegdyś mieszkał. Zamek pełnił funkcję letniej rezydencji królowej Rumunii, Marii Saxa-Coburg-Gotha. Następnie udamy się do Braszowa, jednego z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Rumunii. Zobaczymy tu saskie centrum miasta: Plac Sfatului z ratuszem miejskim, okolice gotyckiego „Czarnego Kościoła” „*”, pomnik słynnego reformatora Johannesa Honterusa oraz położoną poza obrębem obwarowań miejskich rumuńską dzielnicę Schei Brasovului z charakterystyczną zabudową, budynkiem dawnej szkoły i cerkwią. W drodze do tzw. Bramy Schei zobaczymy najwęższą uliczkę, która za czasów Ceausescu była zamknięta z powodu lęku wodza przed możliwym gromadzeniem się tutaj jego potencjalnych przeciwników. Na wzgórzach obejrzymy pozostałości dawnych umocnień miasta. Wieczorem tradycyjna, rumuńska kolacja dla chętnych (dodatkowo płatna, koszt ok. 30 EUR). Następnie przejazd na nocleg. (Trasa ok. 290 km)

Dzień 4
Po śniadaniu udamy się w kierunku województw zamieszkałych przez węgierskojęzycznych Seklerów. Poznamy historię ludu, który od tysiąca lat mieszka na pograniczu Transylwanii wciąż zachowując swoje tradycje. Droga poprowadzi nas w kierunku Karpat Wschodnich i malowniczej drogi przez wąwóz Bicaz – jeden z najgłębszych w Europie. Po przejechaniu na teren Bukowiny odwiedzimy Klasztor Agapia – XVII-wieczny kompleks monastyczny upiększony przez freski prekursora współczesnego malarstwa rumuńskiego – Nicolae Grigorescu (otwarty poza terminami świąt religijnych). Następnie przejazd w kierunku Jassów – dawnej stolicy Hospodarstwa Mołdawskiego, położonej na siedmiu wzgórzach, z dobrze zachowanym centrum historycznym. Podczas spaceru przejdziemy głównym deptakiem miasta, przy którym znajdują się ważne miejskie instytucje m.in. urząd miasta, teatr, katedra metropolitalna, cerkiew Trzech Hierarchów. Zwiedzanie zakończymy na Piata Palatului – plac z dawnym pałacem rządowym, obecnie zwanym Pałacem Kultury, oraz z Casa „Dosoftei”, oryginalnym domem z XVII w., najstarszym zabytkiem świeckim miasta. Na uwagę zasługuje również rozbudowany system obronny stolicy – czyli ufortyfikowany pierścień monasterów okalający miasto, pochodzący z XVII-XVIII wieku. Nocleg i kolacja (fakultatywnie) w hotelu w Jassach lub okolicy. (Trasa: ok. 420 km)

Dzień 5
Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do stolicy Republiki Mołdawii. Krótkie zwiedzanie Kiszyniowa m.in. Łuk Triumfalny, Cerkiew Narodzenia Pańskiego oraz przejazd Bulwarem Stefana Wielkiego. Mołdawia to „kraina winem płynąca”, w okolicach Kiszyniowa znajdują się jedne z największych na świecie piwnic winnych. Dziesiątki kilometrów podziemnych korytarzy, a w nich hektolitry doskonałego wina. W programie wizyta w jednej z dwóch największych i najsłynniejszych piwnic winnych (Crikova lub Milesti Mici – możliwość zakupów w winnicy). Aby poznać gościnność mieszkańców tego kraju udamy się również wieczorem na tradycyjną, mołdawską kolację (dodatkowo płatna, ok. 30 EUR). Zakwaterowanie (w późnych godz. wieczornych) i nocleg w hotelu w Kiszyniowie lub okolicy. (Trasa: ok. 310 km)

Dzień 6
Po śniadaniu, wykwaterowanie i przejazd w kierunku granicy z Rumunią. Droga poprowadzi nas przez Terytorium Autonomiczne Gagauzji zamieszkane przez ludność pochodzenia tureckiego wyznającą chrześcijaństwo. Zatrzymamy się w centrum stolicy regionu – Komrat – gdzie zobaczymy katedrę św. Jana z początku XIX w., a także pomnik Włodzimierza Lenina stojący przed budynkiem lokalnego parlamentu.Następnie dłuższy przejazd do granicy z Rumunią. Po przekroczeniu granicy udamy się do miejscowości Braiła lub Gałacz, gdzie przeprawimy się promem lub przejedziemy przez most przez Dunaj, a następnie w kierunku Tulczy, miasta określanego mianem „Wrót do Delty Dunaju”. Nocleg i kolacja (fakultatywnie) w hotelu w Tulczy lub okolicy. (Trasa: ok. 340 km)

Dzień 7
O poranku dla chętnych (dodatkowo płatny, koszt ok. 40 Eur) kilkugodzinny rejs po delcie Dunaju, unikalnym Rezerwacie Biosfery wpisanym na Listę UNESCO, największym miejscem żerowania afrykańskiego i europejskiego ptactwa migrującego. Niezwykłą scenerię tworzą tu setki jezior i bagiennych rozlewisk, regularnie zmieniający się układ kanałów i bezkresnych zarośli trzcinowych, wydmy, łąki oraz tereny zalesione. Delta to 1200 gatunków roślin, 150 gatunków ryb (szczególnie bieługa i jesiotr azowski), ponad 300 gatunków ptaków, a wśród nich kormorany, pelikany, ibisy, czaple. Wykwaterowanie po śniadaniu (dla osób płynących na rejs śniadanie w postaci pakietu hotelowego) i wyjazd w kierunku czarnomorskiej Konstancy – starożytnego portu Tomis. Po drodze do Konstancy przejedziemy przez miasto Babadag, rozsławionym przez powieść Andrzeja Stasiuka. Jest to symbol podróży do Europy i Rumunii zapomnianej, nie turystycznej, ale dzięki temu prawdziwej i naturalnej. Miejscowość nie stanowi dużej „atrakcji turystycznej” gdyż oprócz meczetu Ali Paszy z XVII w. nie ma w niej wiele do zwiedzania. Znajdziemy tu natomiast życie codzienne jej mieszkańców i tak jak Andrzej Stasiuk pretekst do poznania ich mentalności. W Konstancy udamy się na spacer po znajdującej się na cyplu starówce. Stare miasto charakteryzuje rzadka, orientalna mieszanka stylów i wszechobecność morza, o którym przypominają nie tylko liczne mewy i rybitwy, ale widoczne spomiędzy budynków maszty portu. Na jednej ulicy, tuż obok siebie, znajdziemy świątynie trzech religii: rzymsko-katolicki kościół, prawosławną cerkiew, żydowską synagogę i muzułmański meczet „*”. Z minaretu ukaże się nam imponująca panorama konstanckiej starówki, portu i Morza Czarnego. W dalszej kolejności przejdziemy pod bogato zdobiony budynek kasyna oraz jeśli czas na to pozwoli przyjrzymy się zachowanym fragmentom mozaiki z czasów rzymskich. Przejazd na nocleg i kolację (fakultatywnie) w hotelu w Warnie lub okolicy. (Trasa ok. 290 km)

Dzień 8
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu (do godz. 10.00). Następnie transfery:
– dla klientów pozostających na dodatkowy wypoczynek w Złotych Piaskach (3 lub 7 dni) – przejazd do wybranego hotelu w Złotych Piaskach i pobyt w dniach 8-10 (11 dnia wylot do Polski) lub 8-14 (15 dnia wylot do Polski)
– dla klientów powracających do Polski – transfer na lotnisko i powrót do Polski.

Uwagi do programu
– Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
– Pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.
– Obiekty oznaczone * zwiedzane wewnątrz

Uwagi do programu
– Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
– Pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.
– Obiekty oznaczone * zwiedzane wewnątrzPołożenie

Kategoria lokalna

***

Zakwaterowanie

Hotele *** klasy turystycznej – położone zwykle poza centrami miast (7 rozpoczętych dob hotelowych).

Pokoje: 2 – osobowe (możliwość dostawki), wszystkie z łazienkami.

Do dyspozycji gości: w hotelu restauracja i bar

Wyżywienie: śniadania kontynentalne typu bufet, lub zestawy serwowane do stolików, za dopłatą 5 obiadokolacji (zestawy serwowane do stolików)

Wizy:

Obywatele polscy mogą uczestniczyć w wycieczce na podstawie dowodu/paszportu z odpowiedniem terminem ważności.


Świadczenia:

Cena obejmuje: przelot samolotem czarterowym do Bułgarii, zakwaterowanie (7 rozpoczętych dób hotelowych podczas objazdu lub za dopłatą 11 lub 14 rozpoczętych dób hotelowych: objazd + pobyt w Złotych Piaskach), wszystkie transfery klimatyzowanym autokarem lub busem, wyżywienie: podczas części objazdowej 7 śniadań, a podczas części pobytowej – jak w opisie hoteli, opiekę pilota podczas objazdu i rezydenta podczas pobytu, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, Assistance i bagaż).

Cena podstawowa nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłat rezerwacyjnych, wizyty w piwnicach winnych, usług przewodnickich, napiwków i Tour Guide System ok. 145 EUR/os (płatne na miejsu); imprez fakultatywnych: tradycyjna kolacja mołdawska ok. 35 EUR, tradycyjna kolacja rumuńska ok. 35 EUR, rejs po Delcie Dunaju ok. 40 EUR; obiadokolacji; dodatkowych posiłków we własnym zakresie (10-15 EUR za 1 posiłek) oraz innych wydatków osobistych. Możliwość opcjonalnej dopłaty do obiadokolacji wg programu (5) w systemie rezerwacyjnym (napoje dodatkowo płatne).

Opinie klientów
Klienci oceniają tę wycieczkę na 4.6/6

Inne
Obsługa grupy w systemie TOUR GUIDE.
Jest to bezprzewodowy system oprowadzania grup, umożliwiający Klientowi wygodny sposób zwiedzania. Przeczytaj więcej o tour guide.

Realizacja: eurostarsystem.eu