Cypr / Mozaika z Afrodytą, 3*,śniadania . od 3121 zł/os. – Biuro Podróży Adria

Biuro Podróży ADRIA

Jesteśmy na rynku od 2001 roku.
Sprawdź nasze najnowsze oferty

Zobacz

W ofercie:

Bilety autokarowe

Bilety lotnicze

Bilety promowe

Ubezpieczenia turystyczne

Wczasy

Wycieczki

Obozy, kolonie

Cypr / Mozaika z Afrodytą, 3*,śniadania . od 3121 zł/os.

12.08 - 19.08.2020 (8 dni) /różne terminy/
od 3121 zł/os.

Wycieczka objazdowa

 

 

mapka

Plan wycieczki
Dzień 1

Zbiórka przy stanowiskach odpraw na 2 godz. przed wylotem samolotu na poszczególnych lotniskach.Wylot na Cypr. Po przylocie transfer do hotelu w okolicy Larnaki. Czas wolny. Nocleg. W tym dniu nie ma kolacji w hotelu (dla klientów, którzy dopłacili do tej opcji).

Dzień 2

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Zwiedzanie Larnaki, które rozpoczniemy od spaceru nadmorską promenadą Drzew Palmowych. Zobaczymy słynny kamienny kościół Św. Łazarza, wybudowany w IX w. na miejscu spoczynku Św. Łazarza – przyjaciela Jezusa i wieloletniego biskupa Kition (czyli dzisiejszej Larnaki). Odwiedzimy również Muzeum Fundacji Pieridesa ze zbiorami datowanymi na okres od  4000 r. p.n.e. do XV w. n.e. Dalej nasza podróż przebiegać będzie na zachód od Larnaki w stronę Słonego Jeziora, które w okresie letnim jest zwykle suche a na jego dnie skrzy się warstwa soli. Jest ono ważnym siedliskiem ptactwa wodnego. Dalej podążymy w kierunku XI-w. bizantyjskiego kościoła Angeloktisti z mozaikami Dziewicy z Dzieciątkiem, przedstawionej w towarzystwie dwóch Archaniołów Michała i Gabriela. Następnie udamy się do Limassol, po drodze zatrzymując się w Choirokiti – miejscu odkrycia dobrze zachowanej osady z czasów neolitu, wpisanym na Listę Dziedzictwa UNESCO. Następnie przejedziemy do urokliwego miasta Paphos, zlokalizowanego na zachodnim, klifowym wybrzeżu Cypru. Zakwaterowanie w hotelu w okolicy Paphos, nocleg. (Trasa ok. 150-160 km)

Dzień 3

Po śniadaniu całodzienna wycieczka po okolicach Paphos, wpisanego na Listę Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie rozpoczniemy od wizyty w antycznym Nea Paphos, gdzie podziwiać będziemy bardzo dobrze zachowane, słynne mozaiki, datowane na okres od III do V w. Na terenie wykopalisk archeologicznych znajduje się m.in. Dom Dionizosa, Dom Orfeusza oraz odeon. Następnie udamy się do niezwykle urokliwego miejsca, w którym z piany morskiej wyłoniła się mityczna bogini Afrodyta. Możliwość zrobienia pamiątkowych zdjęć tzw. Skały Afrodyty. Kolejnym punktem naszego programu będzie Kurion, w starożytności ważne miasto-królestwo, a dziś jedno z najbardziej imponujących miejsc archeologicznych Cypru. Zobaczymy tu m.in. grecko-rzymski teatr wybudowany w II w. p.n.e. oraz Dom Eustoliosa, z pięknymi mozaikami podłogowymi. Podróż będziemy kontynuować górzystymi terenami w kierunku Omodos – stolicy tzw. Wiosek Winnych w rejonie Koumandaria. Jest to jedna z najbardziej urokliwych wiosek górskich na Cyprze. Będziemy mieli możliwość skosztować lokalnego wina, chleba, słodyczy, odwiedzić Monaster Krzyża Świętego oraz delektować się urokami okolicy, spacerując wąskimi uliczkami wioski. Czas wolny na zakup lokalnych, ręcznie wykonanych pamiątek, np. znanych koronek z Omodos i ręcznie malowanych ikon. Powrót do hotelu w okolicy Paphos na nocleg. (Trasa ok. 200 km)

Dzień 4

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i podróż do zielonego serca Cypru – Gór Troodos. Wjeżdżając górskimi serpentynami, mijać będziemy niewielkie wioski oraz malowniczo położone bizantyjskie klasztory. Zwiedzimy najbardziej znany, a zarazem najbogatszy klasztor na Cyprze – Monaster Kykkos. Ufundowany w 1100 r. i poświęcony Dziewicy Marii, jest najświętszym i słynącym z cudów miejscem na wyspie. Popołudniu dotrzemy do stolicy Cypru – Nikozji, jedynej podzielonej na dwie części: grecką i turecką stolicy w Europie. Odwiedzimy Muzeum Leventis, prezentujące historię miasta aż od epoki neolitu. Czas wolny na zakupy. Następnie przekroczymy tzw. „zieloną linię” czyli graniczny punkt kontrolny i przejedziemy na oddzieloną od południowej – północną cześć Cypru (wymagany paszport lub dowód osobisty na przejściu granicznym; zmiana autokaru na turecki). W północnej części miasta zobaczymy dawny turecki karawanseraj – Buyuk Han, a także dawną katedrę św. Zofii – obecnie Meczet Selima. Następnie przejazd do nadmorskiego miasta Kyrenia z uroczą zatoką i jednym z najpiękniejszych portów w całym basenie Morza Śródziemnego. Zakwaterowanie w hotelu w okolicy Kyrenii. Nocleg. (Trasa ok. 180-200 km)

Dzień 5

Po śniadaniu czas wolny na wypoczynek, kąpiele morskie i słoneczne.

Dla chętnych możliwość skorzystania z wycieczek lokalnych (dodatkowo płatne):

• Zamek Św. Hilariona – stanowił inspirację dla Walta Disney’a przy tworzeniu bajki „Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków”. Ta bizantyjsko-średniowieczna twierdza zlokalizowana jest na trzech poziomach, na malowniczym wzgórzu (na wysokości 732 m n.p.m). Z jej komnat rozpościera się przepiękny widok na okolicę. Zamek stanowił m.in. letnią rezydencję dla rodziny królewskiej z frankońskiej dynastii de Lusignan. (do zwiedzania niezbędne wygodne obuwie)

• Półwysep Karpas – zwany również „rączką patelni”, znany jest z pięknych, piaszczystych plaż, na których swe miejsca lęgowe mają żółwie kareta oraz żółwie zielone. Oba gatunki objęte są ochroną. Żyją one na ziemi od 200 mln lat w niemal niezmienionej postaci. Na samym końcu Półwyspu Karpas znajduje się kościół Św. Andrzeja – patrona osób podróżujących.

Szczegółowe informacje dotyczące wycieczek lokalnych dostępne są u pilota wycieczki (wymagane minimum uczestników).

Nocleg w hotelu w okolicy Kyrenii. (Trasa w zależności od wybranej wycieczki, ok. 50 lub ok. 170 km).

Dzień 6

Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie Cypru Północnego, tzw. tureckiej części wyspy. Zwiedzimy Muzeum Wraku Żaglowca w Kyrenii oraz potężny średniowieczny zamek. Odwiedzimy również gotyckie opactwo pokoju w wiosce Bellapais – malowniczo położonej w paśmie Gór Pentadaktylos (pięciu palców). Opactwo jest jednym z najwspanialszych zabytków architektury gotyckiej na Bliskim Wschodzie. Po południu powrót do hotelu; czas wolny na odpoczynek i kąpiele wodne i słoneczne. Nocleg w hotelu w okolicy Kyrenii. (Trasa ok. 40 km)

Dzień 7

Po śniadaniu, wykwaterowanie i przejazd do starożytnej Salaminy – najciekawszego miejsca archeologicznego na Cyprze. Przez 1000 lat Salamina była największym portem i zarazem stolicą wyspy. Znajdziemy tu zachowane pozostałości starożytnego: teatru, amfiteatru, gimnazjonu i łaźni. Po zakończeniu zwiedzania przejazd do Famagusty, gdzie William Shakespear umieścił akcję Othella. Można tu znaleźć prawdziwe perełki architektury gotyckiej, np. katedrę, którą zamieniono na meczet. W latach 60 – XX w. Famagusta była popularnym kurortem nadmorskim, gdzie na wypoczynek na złotych, piaszczystych plażach przyjeżdżały np. sławy kina europejskiego i amerykańskiego. Obecnie Famagusta (ze względu na status polityczny) straciła swój dawny charakter i blask. Zatrzymamy się także przy kościele św. Barnaby z muzeum ikon. Czas wolny na lunch (we własnym zakresie). Późnym popołudniem przejazd przez „zieloną linię” na południową „grecką” część Cypru; zakwaterowanie i nocleg w hotelu w okolicy Larnaki. W tym dniu nie ma kolacji w hotelu (dla klientów którzy dopłacili do tej opcji). Dla chętnych wieczór grecki w typowej tawernie z lokalnymi daniami (dodatkowo płatny, ok. 40 EUR).  (Trasa ok. 150 km)

Dzień 8

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu (do godz.: 12.00). Następnie transfery:
– Dla Klientów pozostających na dodatkowy tydzień pobytu – przejazd do wybranego hotelu w okolicach Larnaki – Protaras i pobyt w dniach 8-14, a 15 dnia wylot do Polski.
– Dla Klientów powracających do Polski – transfer na lotnisko w Larnace i powrót do Polski.

Uwagi do programu

• Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.
• Pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.
• Elektryczność: Napięcie 230 V, gniazdka tzw. angielskie, należy zabrać ze sobą adapter (dostępne są również w okolicznych sklepach, cena ok. 3 EUR).

Zakwaterowanie
Hotele*** klasy turystycznej – położone zwykle poza centrami miast, (7 rozpoczętych dób hotelowych w okolicy kurortów: Larnaka – 2, Paphos – 2, Kyrenia – 3).
Pokoje: 2 – os. ( możliwość dostawki), wszystkie z łazienkami.Do dyspozycji gości: w hotelu restauracja i bar Wyżywienie: śniadania kontynentalne typu bufet

Wizy

Turecka Republika Cypru Północnego nie jest uznawana przez Unię Europejską jako samodzielne państwo. W związku z powyższym na jej terytorium brak jest opieki konsularnej nad obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej. Najbliższa placówka dyplomatyczna znajduje się na terenie Cypru Południowego: Ambasada RP w Nikozji (Nikozja, Kennedy Avenue 12/14, Office 601, 1087 Tel. +35722753517, +35722668415). Rezydenci  sprawują kompleksową opiekę na klientami wypoczywającymi na terytorium Cypru Północnego. Klienci są także standardowo ubezpieczeni przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe Europa S.A.
Obecnie turyści, którzy chcą przemieszczać się pomiędzy terenami tzw. „Tureckiej Republiki Cypru Północnego” a terenami Republiki Cypryjskiej muszą przekroczyć Zieloną Linię w wyznaczonych miejscach. Są to m.in.: Yeslirmak, Bostanci, Mehetan, Beyarmudu, Akyar w okolicy Famagusty oraz przejście na Ledra Street w Nikozji – przejście tylko piesze na starówce.
 
Realizacja: eurostarsystem.eu