Antyczne Bałkany – Grecja+Bułgaria – Biuro Podróży Adria

Biuro Podróży ADRIA

Jesteśmy na rynku od 2001 roku.
Sprawdź nasze najnowsze oferty

Zobacz

W ofercie:

Bilety autokarowe

Bilety lotnicze

Bilety promowe

Ubezpieczenia turystyczne

Wczasy

Wycieczki

Obozy, kolonie

Antyczne Bałkany – Grecja+Bułgaria

21.06 - 28.06.2019 (różne terminy)
od 1898 zł/os.

Trasa

 

Dostępne terminy

 

21.06 – 28.06.2019                                05.07 – 12.07.2019                              19.07 – 26.07.2019

02.08 – 09.08.2019                              16.08 – 23.08.2019                              30.08 – 06.09.2019

13.09 – 20.09.2019

 

Program

Sozopol – perła Morza Czarnego * Sofia – stolica Bułgarii * Ksanti – historia Tracji i tytoniu * Kawala – miasto apostoła Pawła * Antyczny teatr Filipa Macedońskiego * Saloniki – stolica regionu Macedońskiego * Melnik – kraina wina * Monastyr Rylski – duchowe serce Bułgarii * Góry Pirin – śnieżnobiałe szczyty Traków * Płowdiw – bizantyjska stolica Tracji * dla chętnych wypoczynek w Słonecznym Brzegu (3 lub 7 nocy)

 

Galeria

 

Dzień 1

Zbiórka przy stanowiskach odpraw  na 2 godz. przed wylotem samolotu na poszczególnych lotniskach. Wylot do Bułgarii. Po przylocie transfer do hotelu w okolicy Burgas lub Słonecznego Brzegu. Czas wolny. Kolacja (fakultatywnie) i nocleg.


Dzień 2

Po wczesnym śniadaniu udamy się do malowniczego, nadmorskiego miasteczka Sozopol. Jest to jedno z obowiązkowych do odwiedzenia miejsc na wybrzeżu Morza Czarnego z tradycyjną, drewnianą zabudową bułgarskiego odrodzenia narodowego, spokojnym rytmem rybackiej miejscowości, a także niepowtarzalną, artystyczną atmosferą. Po zwiedzeniu Sozopolu droga poprowadzi nas w kierunku miasta Stara Zagora. To niegdyś rzymskie miasto znane pod nazwą Augusta Traiana odkryje przed nami starożytną historię bułgarskiej ziemi. Następnie pojedziemy w kierunku miejscowości Aleksandrowo, gdzie zwiedzimy kopię trackiego „*” z IV w. p.n.e. w muzeum ufundowanym przez rząd Japonii i otwartym przez japońską parę książęcą Akishino. Niewielki grobowiec z cennymi freskami będący miejscem spoczynku jednego z władców starożytności odkryty został dopiero w 2000 roku. Poznamy tu sztukę ludów, od których pochodzi nazwa całego regionu – Tracja. Nocleg i kolacja (fakultatywnie) w hotelu w Chaskowo lub okolicy. (Trasa ok. 350 km)


Dzień 3

Po śniadaniu przejazd w kierunku granicy z Grecją, a następnie do miasta Ksanti. Zabytkowa część miejscowości to plątanina brukowanych uliczek zdradzająca jej orientalną historię. Podczas spaceru naszą uwagę zwrócą zapewne piękne kamieniczki o kamiennych fasadach i drewnianych wykuszach, które wybudowali w większości w ciągu XIX wieku tutejsi zamożni handlarze tytoniem. Dziś natomiast rytm miastu nadają studenci funkcjonującego tu prężnie Uniwersytetu Trackiego, którzy stanowią 1/4 mieszkańców Ksanti. Dalej udamy się do Antycznego Teatru Filippi „*”, który wraz z sąsiadującym miastem w IV w. p.n.e. zbudował Filip II Macedoński (ojciec Aleksandra Macedońskiego) realizując politykę podboju i uzależnienia Tracji. Świetnie zachowany obiekt służył również jako miejsce kultury Rzymianom, a i współcześnie w miesiącach letnich odbywa się tu festiwal łączący programowo sztukę starożytną i nowożytną. Następnie odwiedzimy starożytne miasto Kawala, do którego przed nami dotarł apostoł Paweł w swojej pierwszej podróży do Europy. Zobaczymy tu m.in. akwedukt zbudowany przez tureckiego sułtana, Sulejmana Wspaniałego, na wzór akweduktów rzymskich. Dla chętnych tradycyjna kolacja grecka (dodatkowo płatne ok. 25 EUR/osoby). W tym dniu nie ma kolacji w hotelu – dotyczy klientów, którzy dopłacili do tej opcji. Przejazd na nocleg w hotelu w Kawali lub okolicy. (Trasa ok. 400km)


Dzień 4

Po śniadaniu i wykwaterowaniu przejazd do jaskini Alistrati”*” pełnej różnorodnych, niezwykłych formacji skalnych, gdzie według mitów greckich Hades, władca krainy zmarłych, uprowadził swą ukochaną Persefonę do świata podziemia. Następnie pojedziemy do Salonik, stolicy regionu macedońskiego. Zwiedzimy tam zabytkowe centrum obfitujące w obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (Saloniki mają ich najwięcej w Grecji) takie jak: Rotunda św. Jerzego, cerkiew Acheiropoietos, cerkiew św. Dymitra czy mury miejskie. Zobaczymy również Białą Wieżę, kościół Agia Sofia i Łuk Galeriusza. Następnie pożegnamy się z Helladą i udamy w kierunku granicy z Bułgarią. Nocleg i kolacja (fakultatywnie) w hotelu w Melniku lub okolicy. (Trasa ok. 360 km)


Dzień 5

Po śniadaniu wykwaterowanie i zwiedzanie Melnika. Miejscowość ta słynie ze swojego położenia na przedgórzu pirińskim stworzonym z nietypowych, wapiennych formacji skalnych, do których „przyklejona” jest zabytkowa architektura mieszkalna i sakralna. Jest to jednocześnie tradycyjna stolica znanego regionu winiarskiego, o wyjątkowym mikroklimacie. Następnie udamy się w kierunku kurortu górskiego – Bansko. Góry Pirin ze względu na swoje unikatowe walory przyrodnicze zostały umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO i objęte ochroną poprzez utworzenie Parku Narodowego Gór Pirin. Z kurortu wjazd kolejką linową na wysokość 1635 m.n.p.m. Uwaga: ze względu na sezonową renowację kolejki do ok. połowy czerwca może ona nie funkcjonować. W takim przypadku wjazd na tę wysokość transportem kołowym. Spacer w górach, które Trakowie nazywali ”śnieżnobiałymi szczytami”. Znajdują się tu najcenniejsze gatunki flory i aż 130 gatunków roślin. Czas wolny na relaks, górską herbatę z pięknym widokiem i pamiątkowe zdjęcia. Następnie wyruszymy w drogę powrotną do Bansko. Wieczorem czas wolny na spacer po malowniczym miasteczku, odwiedzanym przez cały rok zarówno przez wielbicieli sportów zimowych, jak i pasjonatów górskich wędrówek. Dla chętnych tradycyjna kolacja bułgarska w jednej z urokliwych karczm (dodatkowo płatne ok. 25 EUR/osoby). W tym dniu nie ma kolacji w hotelu – dotyczy klientów, którzy dopłacili do tej opcji. Nocleg w hotelu w Bansko lub okolicy. (Trasa ok.110 km)


Dzień 6

Po śniadaniu i wykwaterowaniu przejazd i zwiedzanie Monastyru Rylskiego”*”. Ten najsłynniejszy i największy klasztor w Bułgarii jest licznie odwiedzany zarówno przez pielgrzymów, jak i turystów. Stanowi on pomnik kultury i jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najświętsze miejsce dla Bułgarów, słynące z cudów, wielokrotnie niszczone przez wrogów i odradzające się jak feniks z popiołów, aby od wieków stać na straży tradycji i kultury bułgarskiej. Klasztor położony malowniczo w górach Riła, otoczony lasami, zaskakuje zarówno swym wyglądem – z zewnątrz grube, surowe, wysokie mury, natomiast wewnątrz dziedzińce z krużgankami w stylu odrodzenia bułgarskiego – jak i atmosferą skupienia i modlitwy. Następnie udamy się do stolicy Bułgarii – Sofii. Zapoznamy się z jej historyczną częścią, gdzie zobaczymy m.in. Sobór Św. Aleksandra Newskiego „*” – największą cerkiew na Bałkanach z pozłacanymi kopułami oraz 12 ciężkimi dzwonami, upiększoną freskami i ikonami najznakomitszych rosyjskich i bułgarskich artystów przełomu XIX i XX w., wysoki na 14 metrów posąg Aleksandra II zwanego Carem Oswobodzicielem, który przyczynił się do odzyskania niepodległości przez Bułgarów, przedstawionego na koniu, Cerkiew Św. Zofii – świątynię zbudowaną za panowania bizantyjskiego cesarza Justyniana w VI w., Cerkiew Św. Mikołaja, Narodową Galerię Sztuk Pięknych znajdującą się w dawnym pałacu carskim, Teatr Narodowy, Muzeum Archeologiczne w Wielkim Meczecie z XV w (większość obiektów oglądana z zewnątrz). Spacer ulicami Sofii zakończymy przy Cerkwi p.w. Św. Jerzego – najstarszym budynku stolicy – w okolicy Meczetu Bania Baszi i Hali Targowej. Nocleg i kolacja (fakultatywnie) w hotelu w Sofii lub okolicy. (Trasa ok.240 km)


Dzień 7

Po śniadaniu i wykwaterowaniu udamy się do katedry pw. NMP w mieście Pazardżik, gdzie zobaczymy słynny ikonostas wykonany w XIX w. przez mistrzów szkoły z Debyru, który jest świadectwem wykwintnej snycerki bułgarskiej. Szkoła ta specjalizowała się w detalach nawiązujących do postaci ludzkich i zwierzęcych nie stroniąc od motywów mitycznych takich jak smoki, gryfy etc. Przejazd Równiną Tracką w kierunku największego miasta centralnej Bułgarii – Płowdiw. Znane w starożytności jako Eumolpia zostało podbite przez Filipa II Macedońskiego i przemianowane na Philippopolis. Podczas spaceru zobaczymy m.in.: pozostałości rzymskiego miasta Trimontium, cerkiew Św. Konstantyna i Heleny z XIX w. (w swej pierwszej wersji wzniesioną w IV w. przez cesarza rzymskiego), zabytki tureckiego Filibe w tym tzw. Meczet Piątkowy (Dżumaja), a także niezwykłą XIX-wieczną część bułgarskiej odsłony miasta – labirynt brukowanych uliczek i okazałych, kupieckich rezydencji. Przejazd na nocleg i kolację (fakultatywnie) w hotelu w Burgas lub okolicy. (Trasa ok.400 km)


Dzień 8

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu (do godz. 10.00). Następnie transfery:
– dla klientów pozostających na dodatkowy wypoczynek w Słonecznym Brzegu (4 lub 7 dni)
– przejazd do wybranego hotelu w Słonecznym Brzegu i pobyt w dniach 8-11 (12 dnia wylot do Polski) lub 8-14 (15 dnia wylot do Polski)
– dla klientów powracających do Polski – transfer na lotnisko i powrót do Polski.


Uwagi do programu

-Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
-Pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.
– Obiekty oznaczone * są zwiedzane we wewnątrz

Zakwaterowanie na objeździe

Zakwaterowanie:
Hotele *** klasy turystycznej – położone zwykle poza centrami miast (7 rozpoczętych dób hotelowych).Do dyspozycji gości:
w hotelu restauracja i bar

Pokoje:
2 – osobowe (możliwość dostawki), wszystkie z łazienkami.

Wyżywienie:
śniadania kontynentalne typu bufet, za dopłatą 5 obiadokolacji (bufet lub zestawy serwowane do stolików)

Kategoria lokalna:
***

Wizy

Obywatele polscy mogą uczestniczyć w wycieczce na podstawie dowodu/paszportu z odpowiednim terminem ważności.

Świadczenia

Cena obejmuje: opłaty lotniskowe, przelot samolotem czarterowym do Bułgarii, zakwaterowanie (7 rozpoczętych dób hotelowych podczas objazdu lub za dopłatą 10 lub 14 rozpoczętych dób hotelowych: objazd + pobyt w Słonecznym Brzegu), wszystkie transfery klimatyzowanym autokarem lub busem, wyżywienie: podczas części objazdowej 7 śniadań, a podczas części pobytowej – jak w opisie hoteli, opiekę pilota i rezydenta podczas pobytu, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, CP, Assistance i bagaż).

Cena podstawowa nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów opłat rezerwacyjnych, usług przewodnickich, napiwków i Tour Guide System ok. 115 EUR płatne na miejscu; obiadokolacji; imprez fakultatywnych: tradycyjna grecka kolacja ok. 25 EUR, tradycyjna bułgarska kolacja ok. 25 EUR; dodatkowych posiłków (10-15 EUR za 1 posiłek) oraz innych wydatków osobistych.Możliwość opcjonalnej dopłaty do obiadokolacji (5) wg programu (bez kolacji w 3 i 5 dniu imprezy) w systemie rezerwacyjnym (napoje dodatkowo płatne).

Opinie klientów

Klienci oceniają tę wycieczkę na 5.4/6.

Inne

NOWOŚĆ – obsługa grupy w systemie TOUR GUIDE. Jest to bezprzewodowy system oprowadzania grup, umożliwiający Klientowi wygodny sposób zwiedzania. Przeczytaj więcej o tour guide.
Realizacja: eurostarsystem.eu